Parlamentarni izbori na Kosovu i Metohiji

Na Kosovu i Metohiji održani su vanredni parlamentarni izbori, na kojima oko 1,8 miliona upisanih glasača biralo 120 poslanika. Izbore prati blizu 5.000 posmatrača. Srpskim glasači birali su ko će zauzeti 10 zagarantovanih mesta i zastupati njihove interese u Skupštini. Glasali su i Srbi raseljeni s Kosova i Metohije. Zbog izbornih nepravilnosti do sada uhapšeno sedam osoba.

19.00 - Zatvorena birališta na Kosovu, očekuju se prvi rezultati.

17.20 – Prema novim informacijama, tužilaštvo iz Prištine pokrenulo je sedam slučajeva vezanih za nepravilnosti na izborima, prenosi Koha, navodeći da se radi o nepravilnostima južno od Ibra. 

16.10 – Dve osobe privedene zbog izbornih neregularnosti u Peći. Tužilac Agim Kurmehaj je rekao da je pronađena vreća puna lažnih glasačkih listića. Do sada je uhapšeno ukupno sedam osoba na KiM, a tužilaštva su pokrenula pet slučajeva zbog izbornih nepravilnosti. 

15.55 – Do 15 časova glasalo 27,75 odsto upisanih birača, saopštila Centralna izborna komisija.

15.00 – Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao da je izlaznost u srpskim sredinama dobra i pozvao sve koji imaju pravo glasa da iskoriste svoje pravo.

12.00 – Do 11 časova glasalo je oko 150.000, odnosno 8,45 posto upisanih birača, saopštila je Centralna izborna komisija.

07.00 – Otvorena biračka mesta na Kosovu i Metohiji, javlja dopisnik RTS-a.

Oko 1,8 miliona upisanih glasača imalo je priliku da izađe na birališta i glasa na vanrednim parlamentarnim izborima na Kosmetu. Prvi put pravo glasa je dobilo 118.448 novih glasača koji su od prethodnih izbora 2014. godine postali punoletni.

Kosovska Centralna izborna komisija je saopštila da je na današnjim prevremenim parlamentarnim izborima do 15 časova glasalo 27,75 odsto upisanih birača, odnosno 457.121 građana, javlja dopisnik RTS-a.

Izlaznost je bila veća nego na izborima 2014. godine, kada je do 15.00 izašlo 25,36 odsto birača.

Prema CIK-u, najveći procenat izlaznosti birača zabeležen je u srpskim opštinama, a u opštinama sa albanskom većinom najveća izlaznost je do 15 časova u Prištini – 34, Gnjilanu – 30 i Dečanima 29,78 odsto, preneli su prištinski mediji.

U srpskim sredinama najveća izlaznost zabeležena je u opštini Štrpce. U toj opštini glasalo je 6.352 građana, ili 45,69 odsto upisanih birača, prenosi RTK.

Do 15.00 sati u Leposaviću je glasalo 5.385 birača, odnosno 33,20 odsto, u opštini Novo Brdo 2.539 glasača – 34,75 odsto, u Zubinom Potoku 3.018 glasača – 43,06 odsto, u Zvečanu 2.342 glasača – 27,16 odsto, u Gračanici 6.368 glasača – 29,74 odsto, prenosi RTK.

U opštini Ranilug 2.207 glasača – 38,79 odsto, u Partešu 1.750 glasača – 37,52 procenata, u Klokotu 1.099 glasača – 29,52 odsto, a u Severnoj Mitrovici 5.164 glasača, što je 23 odsto.

Glasanje se odvijalo bez zastoja, ali su primećene izvesne neregularnosti.

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić je rekao da ima pritisaka na mnogo mesta, ukazujući na izbacivanje srpskih predstavnika iz nekih biračkih odbora, različite oblike zastrašivanja onih koji su za Srpsku listu i na medijske pritiske.

Jedini pravi odgovor na te pritiske je "da izađemo u što je moguće većem broju, da svaki naš građanin, svaki Srbin i svaki koji se oseća delom Srbije na KiM – i Srbin i Bošnjak i Goranac i Rom, izađe i glasa za svoju državu Srbiju", poručio je Đurić.

Marko Đurić je rekao da se danas na KiM odučuje o političkoj sudbini srpskog naroda.

Svaki glas je važan, kaže Đurić i naglašava da se ne sme dozvoliti da bilo koji od mandata rezervisanih za Srbe dođe u ruke političara koji su u funkciji Prištine.

Uhapšeno je ukupno sedam osoba. Dve osobe su privedene zbog izbornih neregularnosti u Peći. Tužilac Agim Kurmehaj je rekao da je tamo pronađena vreća puna lažnih glasačkih listića.

Pokušaj uticaja na izborni proces je zabeležen i u selu Mijalić kod Vučitrna u dvorištu škole u kojoj se glasa, posmatrači su registrovali distribuciju fotokopiranih glasačkih listića sa zaokruženim kandidatima za poslanike.

To područje je pod kontrolom najveće stranke među Albancima, Demokratske partije Kosova. Policija je reagovala i zaplenila listiće tek po nalogu tužioca.

U srpskim sredinama glasanje se odvijalo bez većih problema, a birališta su bila otvorena na vreme.

U Leposaviću je bilo prijava da nekim biračima nije bilo dozvoljeno da glasaju sa srpskim ličnim kartama.

Kandidat Srpske liste za poslanika Srđan Popović izjavio je da je Zajednica srpskih opština (SZO) prioritet te liste. 

Generalno, na ovim izborima je bilo moguće koristiti srpske dokumente za korišćenje prava glasa. 

Američki ambasador u Prištini Greg Delavi pozvao je na miran izborni proces i poštovanje pravila glasanja.

Glasali su i srpski kandidati za poslanike u severnom delu Kosovske Mitrovice, u Leposaviću, Gračanici, Klini i Kosovskom Pomoravlju.

Interno raseljena lica sa Kosova i Metohije danas su organizovano došla da glasaju na vanrednim pokrajinskim izborima, a autobusi sa glasačima na područje KiM ulazili su bez problema i dužih zadržavanja.

Tokom noćnih i ranih jutarnjih sati, preko administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, na Kosovo i Metohiju je ušlo blizu 30 autobusa.

Centralna izborna komisija (CIK) je akreditovala 4.887 domaćih i međunarodnih posmatrača i predstavnika političkih stranaka koje učestvuju na izborima. 

U kratkoj, ali burnoj kampanji, biračima se predstavilo 25 stranaka, koalicija i grupa građana.

Inače, albanska politička scena na Kosovu podeljena je u dva bloka – jedan čine partije koje su, kako su izvestili prištinski mediji u kampanji, proizašle iz "ratnog krila" i koji čini koalicija Demokratske partije Kosova (DPK), Alijanse za budućnost Kosova (ABK), Inicijative za Kosovo (IK) i devet manjih partija, dok drugi blok ili koaliciju "mira" čine Demokratski savez Kosova (DSK), Alijansa za novo Kosovo (ANK) i inicijativa "Alternativa".

Kandidat za premijera prvog bloka je Ramuš Haradinaj, a drugog Avdulah Hoti.

Samostalno na izbore izašao je ultraradikalni desno orijentisani Pokret Samoopredeljenje, a njihov kandidat za premijera je Aljbin Kurti, osnivač tog pokreta.

Pet srpskih lista izašlo je sa svojim kandidatima za poslanike, a samo Srpska lista ima podršku Vlade Srbije i predsednika države.

Analitičari su procenili da su ovi izbori za Albance veoma važni, s obzirom na to da je tokom 17 godina duge vladavine Tačijeve Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova odlazećeg premijera Ise Mustafe, kosovsko društvo ogrezlo u kriminalu, korupciji i nepotizmu.

S obzirom na to da će vlast svakako formirati Albanci, Srbima, koji iako imaju 10 zagarantovanih mesta u kosovskom parlamentu, ovi izbori su veoma važni, jer je Priština do sada ignorisala Briselski sporazum koji se odnosi na obavezu formiranja Zajednice srpskih opština i zbog sve češćih najava da će Kosovske bezbednosne snage biti transformisane u kosovsku vojsku.

Ukupno 10 obezbeđenih mesta u parlamentu imaju i ostale manjinske zajednice.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво