Читај ми!

Srbiji dostavljen predlog Rezolucije o Srebrenici

Misija Velike Britanije u UN dostavila je Srbiji predlog Rezolucije o Srebrenici o kojoj bi Savet bezbednosti UN trebalo da raspravlja na sednici 7. jula, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić. Bez jednostranih poteza Mađarske po pitanju migranata, ističe Dačić.

Srbija će pažljivo u narednim danima razmotriti tekst Rezolucije i rukovoditi se nacionalnim interesima, ne dovodeći u sumnju opredeljenje za kažnjavanje i sankcionisanje ratnih zločina, rekao je Ivica Dačić na redovnoj konferenciji za novinare.

"Navodno je cilj rezolucije proces pomirenja, ali u tekstu se na 20 mesta pominje 'genocid', a na jednom mestu 'pomirenje'," istakao je Dačić, navodeći da Rezolucija ima više tačaka, opšte delove i delove koji se odnose direktno na zločin u Srebrenici, prenosi Tanjug.

Dačić je rekao da se očekuje da će od utorka krenuti konsultacije sa ostalim članicama Saveta bezbednosti o Rezoluciji, koje do sada nisu obavljene.

"Videćemo kako će ići taj tok konsultacija, a naš stav će biti veoma jasan i precizan posle detaljnog proučavanja tog teksta", rekao je Dačić.

Kako je rekao, planirano je da Rezolucija bude razmatrana 7. jula na sednici Saveta bezbednosti, kada je i predviđeno da jedna tačka dnevnog reda bude o Bosni i Hercegovini.

"Za 7. jul je predviđena tačka dnevnog reda o BiH, i verovatno se planira da se u okviru te tačke razmatra i ovo, jer se ne zna da li je moguće postići saglasnost o novoj tački dnevnog reda. To je informacija koju imamo iz naše misije", precizirao je Dačić.

Dačić je rekao da je Srbija svojim primerom pokazala posvećenost u borbi za kažnjavanje ratnih zločina, da smatra da svi zločini treba da budu sankcionisani, posebno imajući u vidu brojne zločine nad srpskim narodom.

"Uvažavajući posvećenost Srbije sankcionisanju ratnih zločina, jasno je da će Vlada štititi nacionalni i državni interes kad je reč o ovoj temi", istakao je Dačić.

Upitan da li je upoznat sa Rezolucijom o Srebrenici koja je predstavljena u američkom Kongresu, Dačić je rekao da su u mnogim parlamentima usvajani dokumenti tim povodom, naglasivši da Srbija na to ne može da utiče, ali da će u bilateralnim kontaktima izneti stavove tim povodom.

"Komentar ljudi koji su sagledali prvi tekst rezolucije jeste da je argumentacija da se poziva na sličnu rezoluciju koja je bila doneta u slučaju Ruande, ali je velika razlika u tome što su se na primeru Ruande zadržali na opštim principima, a ovde je reč o značajnom delu rezolucije koji sadrži formulacije koje predstavljaju novinu u odnosu na rezoluciju o genocidu u Ruandi", rekao je Dačić.

Ministar je ponovio da je Srbija opredeljena za mir i stabilnost u regionu i za to da se nikad ne ponove konflikti, kao i za potpuno sankcionisanje ratnih zločina i njihovih počinilaca, ali i da štiti svoje nacionalne i državne interese i interese naroda koji žive u BiH.

Upitan kad će biti doneta odluka ko će i da li će ići u Srebrenicu, Dačić je rekao da su, koliko je njemu poznato, pozivi upućeni predsedniku države i premijeru i da će oni odlučivati o tome.

"To je jedno od teških pitanja kojima ćemo se baviti u narednom periodu", rekao je Dačić.

Na pitanje šta očekuje od posete predsednika Tomislava Nikolića Sarajevu 16. juna, Dačić je rekao da je Srbija zainteresovana za Bosnu i Hercegovinu jer veliki broj Srba živi u toj zemlji i da postoji veliki interes za očuvanje regionalne stabilnosti i jačanje odnosa.

Upitan da li će Naser Orić biti izručen Srbiji, Dačić je rekao da je to pitanje za pravosudne organe Srbije i Ministarstvo pravde.

Dačić je istakao da je Srbija više puta isticala da je opredeljena za mir i stabilnost, ali da štiti svoj ustavnopravni poredak i državne i nacionalne interese.

"Radimo na tome da se nijedno otvoreno pitanje ne odrazi na našu želju da Zapadni Balkan bude mesto stabilnosti, a ne izvor sukoba ili region drugog reda", naglasio je Dačić.

Intenzivniji kontakti sa zemljama koje nisu priznale Kosovo

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova najavio je da će Srbija u narednom periodu intenzivirati bilateralne kontakte sa zemljama koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Dačić je rekao da postoji kontinuirana želja ministarstva da se obnove i neguju tradicionalna prijateljstva, imajući u vidu i državne interese kad je reč o Kosovu i Metohiji.

"Naše prisustvo u tim zemljama na različitim nivoima, odnosno ostvarivanje bilateralnih kontakata, biće neophodno. Jedan od primera je Bangladeš, koji ima više stanovnika od Rusije i koji nije priznao nezavisnost Kosova, a sa tom zemljom nismo imali nikakav kontakt više od 20 godina", rekao je Dačić.

O Kosovu, kako je naveo, najviše znaju Evropljani, a druge zemlje možda ne ulaze dovoljno u dubinu problema i ne shvataju da je reč o kršenju principa međunarodnog prava i da se to sutra i njima može dogoditi.

"Važno je da imamo što više kontakata u tim zemljama", rekao je Dačić.

Govoreći o aktivnostima do kraja juna, Dačić je najavio da će do sutra učestvovati na godišnjem sastanku ministara inostranih poslova zemalja Centralno-evropske inicijative dok će 16. i 17. juna, u svojstu predsedavajućeg OEBS-a, govoriti na sastanku rukovodstva Minhenske bezbednosne konferencije u Beču. 

Bez jednostranih poteza Mađarske po pitanju migranata

Ivica Dačić izjavio je da ne veruje da će Mađarska donositi bilo kakve jednostrane poteze u vezi sa povećanim brojem migranata.

Dačić je povodom nagoveštaja mađarskog premijera o mogućem potpunom zatvaranju granice Mađarske i Srbije zbog povećanog priliva migranata, rekao da su odnosi dve zemlje prijateljski i da ne veruje da će doći do jednostranih poteza.

Problem Mađarske je veliki, ali taj problem ima i Srbija, rekao je Dačić, navodeći da niko ne može da prebacuje problem samo u Srbiju jer najveći broj migranata dolazi u našu zemlju preko EU.

Navodi da srpska policija sarađuje sa kolegama iz regiona, Nemačke i Austrije, ali da je, očigledno, priliv migranata visok i da se teško može sprečiti.

"Tu ne računam ljude koji su zaustavljeni u Srbiji. Azilanti u Srbiji su uglavnom ilegalni migranti koji su zaustavljeni na putu ka Zapadnoj Evropi, koji, kad ih zaustavite, zatraže azil", rekao je Dačić.

Ministar spoljnih poslova je najavio i zajedničku sednicu vlada Mađarske i Srbije koja će biti održana 1. jula u Budimpešti.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво