Albanci s juga pišu državnom vrhu

Lideri albanskih partija sa juga Srbije u pismu premijeru i vicepremijeru Srbije "sa žaljenjem konstatuju da je besmisleno nastaviti započeti dijalog". Prethodni sastanci sa državnim vrhom bili su obećavajući, ali sada je ozbiljno ugrožen ceo proces pregovora, navodi se u pismu. Na Dan zastave, na zgradi SO Preševo istaknuta albanska zastava.

Politički predstavnici Albanaca iz opština Bujanovac i Preševo uputili su pismo premijeru Ivici Dačiću i vicepremijeru Aleksandru Vučiću, u kome "sa žaljenjem konstatuju da je besmisleno nastaviti započeti dijalog", čiji bi rezultati bili predodređeni na osnovu nepotpunih podataka popisa iz 2011. godine.

"Novo zakonsko rešenje koje Preševo ostavlja bez osnovnog suda i osnovnog tužilaštva, a Bujanovac bez osnovnog tužilaštva i bez Prekršajnog suda, ozbiljno ugrožava interese albanskog stanovništva", konstatuju lideri Albanaca sa juga Srbije u pismu u koje je agencija Fonet imala uvid.

Kao politički predstavnici Albanaca, ne možemo se saglasiti sa policijskom zaplenom preko 5.000 udžbenika koji su donacija sa Kosova, smanjenjem za 30 odsto budžeta Nacionalnog saveta u toku 2013, kao posledica primene nepotpunih podataka popisa i nameravanom smanjenju transfernih sredstava za te opštine iz nacrta budžeta Srbije za 2014. godinu, koja otežavaju normalno funkcionisanje lokalnih samouprava i Nacionalnog Saveta, navodi se u pismu.

Podseća se da je u martu ove godine pokrenut novi politički proces koji ima za cilj da poboljša stanje Albanaca opština Preševo, Bujanovac i Medveđa.

Politički i institucionalni predstavnici Albanaca tih opština napisali su dokument od sedam tačaka, pod nazivom "Platforma urgentnih mera za afirmaciju prava Albanaca Preševa, Bujanovca i Medveđe".

Vlada Srbije, nakon analize dokumenta, ocenila je da je on prihvatljiv i ostvariv i da na osnovu tog dokumenta treba pokrenuti dijalog sa političkim predstavnicima Albanaca, dodaje se u pismu.

Albanski politički lideri podsećaju da je delagacija predstavnika Albanaca imala sastanak sa potpredsednikom Vlade Vučićem, a posle rekonstrukcije Vlade i sa premijerom Dačićem.

"Na oba ta sastanka stvorena je atmosfera optimizma da će konačno ova Vlada početi ozbiljno da se bavi i rešava probleme sa kojim se susreću Albanci ovog regiona", navodi se u pismu i dodaje da je "dogovoreno da se za svaku tačku iz dokumenata organizuju sastanci sa predstavnicima resornih ministarstava".

"U jednoj korektnoj i obećavajućoj atmosferi tekao je sastanak sa ministarkom zdravlja Slavicom Đukić Dejanović, kojoj su poredočeni zahtevi predstavika Albanaca iz oblasti zdravstva", dodaje se u pismu.

Međutim, već naredni sastanak, sa predstvanicima Ministarstva pravde, i usvajanje Zakona o sedištima i područjima sudova i tužilaštava, uz odbijanje svih pet amandmana narodnog poslanika Rize Halimija, ozbiljno ugrožava ne samo početni optimizam već i ceo ovaj započeti proces, ističe se u pismu.

Nova mreža sudova otežava pristup pravdi 

Novo zakonsko rešenje za sudove, kako se ocenjuje, nije dovoljna garancija da će se omogućiti proporcionalno učešće Albanaca u pravosudnim institucijama, a takođe je neadekvatno za ostvarenje prava na službenu upotrebu albanskog jezika u pravosudnim institucijama.

"Nova mreža sudova, nimalo ne poboljšava mogućnosti građana ovih opština za lakši pristup pravdi. Neprihvatljivo je da je ovo zakonsko rešenje posledica primene nepotpunih podataka popisa iz 2011, prema kojima je u Preševu popisivano svega 416, u Bujanovcu 244, a u Medveđi 521 Albanaca, što je neuporedivo manje od 57.595 Albanaca u tim opštinama prema podacima popisa iz 2001", upozorava se u pismu Dačiću i Vučiću.

Takođe, ukazuje se da probijanje obećanih rokova (jul 2013) sa početnih sastanaka za pronalaženje prihvatljivog rešenja za Spomenik u Preševu i Memorijal žandarmerije u Lučanu (Bujanovac) "baca senku sumnje u namere da se problemi iskreno rešavaju".

Situaciju dodatno komplikuje nerazjašnjena smrt Bajrami Rešata u vranjskom zatvoru, te je potrebno ovaj tragični slučaj najobjektivnije rasvetliti, upozoravaju albanski lideri sa juga Srbije.

Pismo su potpisali narodni poslanik PDD-a Riza Halimi, predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa, zatim predsednik opštine Bujanovac Nagip Arifi, kao i predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Galip Bećiri.

Pismo potpisuju i predsednik Skupštine opštine Bujanovac Jonuz Musliu, predsednik Skupštine opštine Preševo Ramiz Latifi, zamenik predsednika opštine Preševo Skender Destani, predsednik Demokratske unije Albanaca Rahmi Zulfiu, i predsednik Opštinskog odbora PDD-a u Bujanovcu Šaip Kamberi.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво