Читај ми!

Korak bliže povlačenju tužbi?

Pošto je Haški tribunal doneo oslobađajuđe presude za hrvatske i srpskog generala postavlja se pitanje da li to otvara put ka vansudskom poravnanju Srbije i Hrvatske i povlačenju tužbi pred Međunarodnim sudom pravde. Haške presude neće uticati na odluke MSP-a, smatraju stručnjaci.

Oslobađajuće presude Haškog tribunala koje su u poslednjih nekoliko meseci izrečene srpskim i hrvatskim generalima - stavile su i pravnu tačku na to da optuženi nisu počinili i podstrekivali genocid tokom rata 90-ih.

Ipak, obe zemlje tvrde da je narod planirano uništavan i to pokušavaju da dokažu pred Međunarodnim sudom pravde. Da li oslobađajuće presude otvaraju put vansudskom poravnanju?

Haški tribunal je presudio da hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač nisu odgovorni za granatiranje Knina i etničko čišćenje kninskih Srba, a general Momčilo Perišić kao načelnik generalštaba JNA nije pomagao vojske Republike Srpske i Republike Srpske Krajine tokom rata.

Te presude, po oceni stručnjaka, neće uticati na odluke Međunarodnog suda pravde po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije.

"Što se tiče postupka pred MSP to nije toliko dramatično zato što je nadležnost ograničena na genocid, a ni general Perišić ni Gotovina nisu bili ni optuženi ni osuđeni za genocid. Prema tome ta lestvica je izuzetno visoka i do sad je bilo moje uverenje da ni tužba ni protivtužba ne dostižu tu visinu", naveo profesor međunarodnog prava Tibor Varadi.

Bivši pravni zastupnik Srbije pred međunarodnim sudom smatra i da je najznačajnije to što je u presudi generalu Perišiću jasno opisana uloga Vojske Jugoslavije u ratovima devedesetih.

"U presudi drugostepenoj za generala Perišića je na drugi način kvalifikovano učešće JNA u odnosu na vojsku Republike Srpske, odnsono vojsku Republike Srpske Krajine i još više se odvaja odgovornost vojske Jugoslavije danas Srbije od onoga što se događalo, što je činjeno u sukobu sa vojskom Republike Srpske i Republike Srpske Krajine", rekao je Varadi.

Da je odavno jasno da je pravno nemoguće dokazati genocid, kao i da presude u Hagu neće imati direktnog uticaja na postupak pred Međunarodnim sudom smatraju i u Zagrebu.

Advokat Anto Nobilo veruje da su obe strane svesne da moraju povući te tužbe, da suđenje neće doneti korist nijednoj strani, ali ne znaju u političkom smislu kako da izađu iz te situacije.

Odnsno, kako je rekao, verovatno čekaju neko značajno poboljšanje odnosa između Hrvatske i Srbije pa da se u svetlu toga i povuku tužbe.

Sagovornici se slažu da su oslobađajuće presude svakako otvorile put političkom raspletu pravnog spora. Do jeseni bi trebalo sve da bude jasno - ili će vansudski biti odlučeno o povlačenju tužbi ili će se u februaru 2014. ukrstiti pravni argumenti Srbije i Hrvatske.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво