Grad Kragujevac traži odmaralište na makarskoj rivijeri

Ministarstvo državne imovine Hrvatske raspisalo je javni poziv za davanje u zakup petnaest objekata iz bivše Jugoslavije na Jadranskoj obali - na 30 godina. Reč je, uglavnom, o radničkim i dečjim odmaralištima, koja su izgradila preduzeća i opštine u Srbiji. Iako nije na spisku, Grad Kragujevac pokušaće da vrati vlasništvo nad dečjim odmaralištem u Gradcu.

Na Makarskoj rivijeri, u Gradcu, leta su provodile generacije kragujevačkih osnovaca. Parcela od oko dva hektara, sa šest obekata, služila je za odmor i rekreaciju učenika. Maja i Nina, sa setom se sećaju, tog vremena.

"Meni je najviše u sećanju ostalo, podizanje zastave i druženje u večernjim satima, gde smo organizovali razne priredbe i manifestacije i mnogo smo se lepo družili", kaže Maja Milojević Lazarević iz Kragujevca.

"Najbolje od svega, što su bile sve škole, sva odeljenja, sve generacije, pa imamo prijateljstva koja i dan-danas negujemo iz odmarališta u Gradcu. Nažalost, Kragujevac danas nema nijedno odmaralište na moru", navodi Nina Nedeljković.

Imao ga je do 1992. godine, kada je Hrvatska donela uredbu, po kojoj je sva srpska imovina prešla u njeno vlasništvo.

Kragujevac namerava, da mirnim putem, postigne sporazum sa nadležnim organima u Hrvatskoj i odmaralište u Gradcu vrati u svoj posed. Sledeći korak - sudski spor, i dokumenacija kako su došli do imovine.

"Novcem koji je grad Kragujevac izdvojio, platio eksproprijaciju, upisao se u to vreme sa pravom krišćenja na toj imovini, sagradio objekte, koristio te objekte i onda 1991. godine, bio onemogućen da dalje nastavi da ih koristi, ali to ne znači da je izgubio pravo svojine", objašnjava gradski pravobranilac Branko Petronijević.

Grad se poziva i na protokol evropske Konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, po kojem je, uživanje imovine neprikosnoveno. Ali, opština Gradac, dobila je od države kragujevačko odmaralište na korišćenje.

"Prema njihovim izjavama, tu će biti biblioteka, već se tamo nalazi vrtić, polivaletna dvorana, teretana", navodi Branko Petronijević.

Kragujevčani su kažu optimisti, iako Hrvatska ne poštuje Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji među bivšim republikama SFRJ, po kome građanima i pravnim subjektima moraju biti vraćena prava koja su imali do kraja 1990 godine.

Prema podacima Republičke direkcije za imovinu, za sada, oko 150 subjekata traži povraćaj imovine od Hrvatske, a njen uslov je zaključivanje bilateralnog sporazuma.

Takvo tumačenje prihvatio je i sud u Strazburu. Srbija će i dalje insisistirati na potpisivanju tog sporazuma, kažu u Direkciji ili zatražiti tumačenje eksperata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво