Povređeno pravo na ograničeni pritvor u slučaju Ćuruvija

Ustavni sud Srbije usvojio je ustavne žalbe dvojice nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti Milana Radonjića i Ratka Romića, optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, pošto je utvrdio da im je povređeno pravo na ograničeno trajanje pritvora.

Radonjić i Romić u pritvoru su bili tri i po godine, od 13. januara 2014. godine do 6. jula 2017. godine, a prvostepeno suđenje je im je i dalje u toku i nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu.

Oni su od jula u kućnom pritvoru sa elektronskim nadzorom.

Njihov zajednički branilac advokat Zora Dobričanin Nikodinović, rekla je na suđenju da je u svojoj odluci od 10. januara ove godine Ustavni sud konstatovao da je rešenjima Specijalnog suda od 3. aprila, 1. juna i 14. septembra iz 2015. godine, kao i rešenjima Apelacionog suda u Beogradu od 27. aprila i 9. juna iz 2015. godine, povređeno pravo na ograničeno trajanje pritvora zajemčeno Ustavom Srbije.

"Bez obzira na konačnu odlluku po ovoj optužnici, samom činjenicom da je Ustavni sud utvrdio da su oni neustavno u pritvoru još od proleća 2015. godine, njima je na taj način utvrđen 'status žrtve' zbog povrede prava na ograničeno trajanje pritvora iz člana 31 stav 1, Ustava Srbije", napomenula je Dobričanin Nikodinović.

Prethodno je na suđenju trebalo da svedoči Nenad Radović kojeg je predložila odbrana kao pripadnika obezbeđenja Dnevnog telegrafa.

Radović je međutim tvrdio da nikada nije radio kao obezbeđenje Dnevnog telegrafa, već da se bavio auto-delovima, navodeći da ne poznaje ni optužene niti da je poznavao Ćuruviju. 

Odbrana je negodovala zbog njegovog iskaza, tvrdeći da su do njega došli na osnovu iskaza drugih svedoka i predložila sudu da obavi njihovo suočavanje.

Nastavak suđenja zakazan je za 8, 13. i 19. mart, kada će se izvoditi pisani dokazi. 

Sudija Jovanović je rekla da će o predozima za suočavanje i saslušanje novih svedoka odlučiti naknadno, a do sada su ispitani svi do sada predloženi svedoci tužilaštva i odbrane. 

Pored Radonjića i Romića, za ubistvo Ćuruvije 11. aprila 1999. godine u centru Beograda sudi se i nekadašnjem šefu DB-a Radomiru Markoviću, kao i pripadniku rezervnog sastava DB-a Milanu Kuraku, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu. 

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво