Tribunal odbio da preispita prigovor Mladićeve odbrane

Haški tribunal odbio je da ponovo razmotri već odbijeni prigovor odbrane Ratka Mladića na optužnicu po kojoj je generalu Mladiću sudio od proleća 2012. do decembra prošle godine. Raspravno veće odbilo je i da dozvoli Mladićevoj odbrani da na tu odluku uloži žalbu.

U prigovoru na optužnicu, branioci Ratka Mladića, Branko Lukić i Miodrag Stojanović tvrdili su u oktobru prošle godine da je 106 incidenata u opužnici navedeno "nejasno" u pogledu "vremenskog perioda" u kojem su se dogodili, "broja žrtava", "lokacija" i "identiteta počinilaca".

Nejasno određena poprišta zločina navedenih u optužnici onemogućila su, po odbrani, optuženom da utvrdi "da li su navedeni zločini počinjeni u područjima u kojima su operisale jedinice bile pod njegovom efektivnom kontrolom", kao i da li se to dogodilo "u borbenom okruženju ili za vreme legitimne vojne operacije".

Mladićevi branioci tvrdili su i da je "optužnica propustila da u dovoljnoj meri identifikuje počinioce" zločina.

Odbrana je tada tražila od raspravnog veća da navedene aspekte optužnice proglasi "manjkavim" i da ih ne razmatra pri donošenju presude generalu Mladiću.

Taj prigovor sudije su odbacile u novembru prošle godine, uz obrazloženje da nije podnet na vreme, već "gotovo pet godina posle" podizanja važećeg optužnog akta protiv generala Mladića.

Manjkavosti u optužnici, na koje je u svom prigovoru ukazala Mladićeva odbrana, "odnose se isključivo na analizu jezika optužnice", a branioci su prigovor na to morali uložiti pre početka suđenja, naznačilo je raspravno veće predsedavajućeg Alfonsa Orija.

Mladićeva odbrana je, potom, od sudija zatražila da preispitaju svoju odluku ili da joj odobre da uloži žalbu, ali je raspravno veće oba zahteva danas odbilo.

Ratni komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (74) optužen je za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest opština imao razmere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce.

U završnoj reči, decembra prošle godine, haški tužioci zatražili su da sud generala Mladića proglasi krivim po svim tačkama optužnice i osudi na kaznu doživotnog zatvora.

Odbrana je tvrdila da tužioci tokom suđenja nisu dokazali krivicu optuženog i zatražila je da Mladić bude oslobođen.

Prema okvirnom planu Haškog tribunala, prvostepena presuda generalu Mladiću trebalo bi da bude izrečena do novembra 2017.

Suđenje generalu Mladiću počelo je u maju 2012, godinu dana nakon što je on, posle 16 godina bekstva, bio uhapšen u Srbiji i izručen u Hag.

Tužilaštvo je izvođenje dokaza protiv Mladića završilo u februaru 2014. Dokazni postupak odbrane trajao je od maja 2014. do 16. avgusta ove godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво