Slučaj "švajcarac" dva meseca kasnije, dokle se stiglo sa rešavanjem problema

Oko 90 odsto kredita indeksiranih u švajcarskim francima konvertovano je u evre, u skladu sa leks specijalisom o konverziji stambenih kredita u švajcarcima, rečeno je "Tanjugu" u Narodnoj banci Srbije.

Zakonom je bio predviđen rok do 7. jula za prebacivanje stambenih kredita građana iz franaka u evre po posebnom zakonu.

"Prema informacijama dobijenim od banaka, u toku prvih mesec dana primene Zakona o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima poslate su ponude za zaključenje ugovora o konverziji klijentima koji su imali stambene kredite sa valutnom klauzulom - indeksirane u švajcarskim francima", kažu u NBS.

Dodaju da je, prema poslednjim preliminarnim podacima od banaka, oko 90 odsto kreditnih partija konvertovano u evre.

NBS navodi da aktivno prati postupak konverzije, koji jeste pri kraju, ali još uvek nije okončan u potpunosti, tako da će tek biti poznati konačni efekti transakcije.

Bankari kažu da se pojedini klijenti nisu odličili na konverziju zato što više ne žive u Srbiji, zatim što se nekima ne isplati prelazak na višu kamatnu stopu pošto su prilikom uzimanja kredita dobili izuzetno povoljnu kamatu od jedan odsto, kao i oni klijenti koji žele da pokrenu sudski postupak protiv banaka pozivajući se na ništavost valutne klauzule u francima.

Leks specijalis za rešavanje dugogodišnjeg problema građana zaduženih u švajarcima donet je krajem aprila na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a stupio je na snagu 7. maja. 

Korisnicima stambenih kredita vezanih za franke tim zakonom se otpisuje deo preostale glavnice i to u vrednosti 38 odsto.

Ostatak duga konvertuje se u evre i po kamatnoj stopi koja je važila u konkretnoj banci na dan 31. mart ove godine, deli se na nove otplatne rate.

U svakom slučaju, kamatna stopa ne sme da bude veća od 3,4 odsto plus euribor za varijabilne odnosno četiri odsto za fiksne.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво