Pomoć i podrška Nemačke razvoju srpskog preduzetništva

U Beogradu je potpisan Memorandum o razumevanju o realizaciji srpsko-nemačkog Programa promocije preduzetništva i samozapošljavanja, čime biti trebalo da bude obezbeđeno najmanje 12,9 miliona evra bespovrtane pomoći za potrebe osnivanja 1.500 preduzeća.

Memorandum su potpisali direktor vladine Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević i direktor Kancelarije Nemačke razvojne banke (KfV) u Srbiji Arne Gos, a na osnovu njega će Nemačka pružiti podršku razvoju malih i sređih preduzeća u Srbiji.

Potpisivanju sporazuma, u Vladi Srbije, prisustvovali su premijerka Ana Brnabić i ambasador Nemačke Aksel Ditman.

Ditman je rekao da bi obim bespovratne nemačke pomoći kroz taj Program trebalo da iznosi oko 12,9 miliona evra, a da je cilj osnivanje 1.500 preduzeća.

"Ovo je važan program, koji se razija u tesnoj saradnji Srbije i Nemačke. To je deo nemačko-srpske inicijative za stalni porast zaposlenosti u Srbiji", rekao je Ditman.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić navela je da država želi da podrži preduzetnike, mala i srednja preduzeća i napravi ambijent u kojem imamo više inicijativa za osnivanje firmi, kako bi ljudi sami sebi stvorili posao i budućnost.

Ukazala je da su dva važna problema uzrok nedovoljnog broja preduzetnika - nedvoljna dostupnost izvora finansiranja, a, čak i kad postoje povoljni izvori finansiranja, prisutan je rizik od neuspeha, te poručila da se oba problema rešavaju upravo kroz zajednički program Srbije i Nemačke.

"S jedne strane, imamo povoljne i pristupačne izvore finansiranja, preko poslovnih banaka koje će ući u partnerstvo sa državom i Nemačkom razvojnom bankom, i to skoro bez rizika, jer će država gotovo u potpunosti preuzeti rizik na sebe kreiranjem garancijskih šema", naznačila je Brnabićeva.

Ona je navela da će program biti namenjen najširem krugu delatnosti - od zanatlija, preko uslužnih i proizvodnih delatnosti, do poljoprivrednika, a program će implementirati Kancelarija za javna ulagana i Ministarstvo privrede.

Brnabićeva je pozvala poslovne banke da uđu u partnetstvo sa državom, kako bi se obezbedio dinamičniji privredni sektor i doprinelo ekonomskom rastu i otvaranju novih radnih mesta.

"Nadam se da će ovo biti podstrek i signal da vlada vodi računa o mikro, malim i srednjim preduzećima, i da ćemo imati više radnih mesta", rekla je Brnabićeva i zahvalila Nemačkoj na pomoći i podršci.

Ambasador Ditman je istakao da Nemačka želi da doprinese jačanju sektora malih i srednjih preduzeća, smanjenju nezaposlenosti i unapređenju srpske privrede.

Pojasnio je da je će banke dobiti garantni okvir da daju kredite preduzećima, a preduzeća pomoć u vidu obuka, treninga i dodatne podrške.

"Nije dovoljna samo dobra ideja, ona mora i da se ostvari. Ima dobrih poslova, ali se ne može na tržište bez novca", rekao je Ditman.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво