Mali: Izvoz IT sektora dostigao milijardu evra

Udeo IT industrije u BDP-u Srbije je deset odsto, rekao je ministar finansija Siniša Mali, koji učestvuje na sastanku ministara ekonomije zemalja učesnica Berlinskog procesa u Beču.

Izvoz IT industrije Srbije je u ovoj godini dostigao cifru od milijardu evra, rekao je ministar finansija Siniša Mali i poručio da je digitalizacija jedan od prioriteta rada Vlade Srbije.

Ministar Mali je govorio na panelu "Zajednički pristup ka digitalizovanom Zapadnom Balkanu" gde je rekao da deset odsto BDP-a naše zemlje čini upravo IT industrija, koja beleži visoke stope rasta iz godine u godinu. 

Srpski ministar finansija naveo je i da je udeo IT industrije u BDP-u naše zemlje deset odsto. 

Kako veliki broj mladih ljudi svoju budućnost vidi u toj oblasti, kaže Mali, Srbija je programiranje uvela ne samo u srednjim već i u osnovnim školama. 

"Naša obaveza je da te mlade ljude zapošljavamo, da im damo mogućnost da svoje snove ostvare u našoj zemlji. Ove godine 1.750 škola dobilo je kompjutere i priključenje na internet", rekao je Mali.

Prema njegovim rečima, Srbija je postala lider u implementaciji takozvanih e-udžbenika i najavio da će naše škole od septembra imati 2.000 učionica koje će biti potpuno digitalizovane.

"Tako će naša deca svoje učenje i obrazovanje sticati u okruženju koje je najvažnije za njihove karijere", podvukao je Mali.

Govoreći o digitalizaciji, Mali je naveo i da je Vlada Srbije posebno ponosna na projekat e-uprave, kroz koji je samo prošle godine više od šest miliona dokumenata izdato u elektronskoj formi.

"Time smo našim građanima uštedeli milione sati čekanja u redovima, a uštedeli smo im i 2,2 miliona evra samo u taksama", naglasio je Mali.

Još jedan u nizu projekata Vlade u okviru procesa digitalizacije je i "e-beba", podseća ministar, i kaže da sada mladi roditelji mogu svoje dete prijaviti u porodilištu, bez čekanja u redovima, a svu potrebnu dokumentaciju dobijaju na kućnu adresu.

Mali ističe i da država mnogo ulaže u velike naučnoistraživačke centre, poput Naučno-tehnološkog parka u Beogradu, gde danas radi više desetina kompanija koje zapošljavaju stotine mladih.

"Hoćemo da te naučnoistraživačke centra napravimo u celoj Srbiji, za šta smo izdvojili 65 miliona evra", navodi ministar. 

Ističe da je digitalizacija važna ne samo za Srbiju, već i za ceo region i najavio da će Srbija sledeće godine biti domaćin "Digitalnog samita" zemalja regiona, gde će, kaže, potvrditi svoje liderstvo u regionu u toj oblasti.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво