Peking ukida monopol na so, stariji od Kineskog zida

Kina uvodi izmene u industriju soli s namerom da smanji monopol koji država ima preko 2.000 godina, duže nego što postoji Kineski zid.

Odluka Vlade, koja je stupila na snagu 1. januara, dozvoljava ulazak privatnim kompanijama na tržište soli i "savremen način distribucije" soli.

Vladini planeri će i dalje imati nadzor nad maloprodajnom cenom soli, da bi se sprečila "nenormalna kolebanja", ali će cene u suprotnom diktirati tržište, saopštio je Državni savet.

Kina poslednjih godina obećava da će otvoriti svoju ekonomiju za privatne i strane kompanije i učiniti državna preduzeća konkurentnijim. Industrija soli jeste vrlo mali segment državne industrije u Kini, ali bi mogla da pokaže koliko će vlasti održati to obećanje.

Dinastije koje su još od pre više od 2.000 godina strogo kontrolisale proizvodnju i prodaju soli što se nije promeilo ni za vlasti Komunističke partije kada je uvedena posebna policijska jedinica za nalaženje i zatvaranje ilegalnih, privatnih proizvođača.

Tako je 2013. godine uhvaćen domaći trgovinski gigant "Alibaba" da u radnjama prodaje so, kršeći državni monopol.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво