Kamate na štednju nikad manje, prilika za osiguranja i fondove

Najavu nove ekonomske krize i pad berzanskih indeksa u svetu srpsko finansijsko tržište dočekuje oporavljeno od prethodne krize, ali sa smanjenim rastom bankarske štednje i padom kamata. Tu situaciju osiguravajuće kuće i investicioni fondovi koriste da, uz dobit koja je kod njih trenutno veća, privuku ulagače.

Osiguravajuće kuće sve češće nude polise životnog osiguranja na kraći rok, uz jednokratnu uplatu veće sume. Ko ima, valjalo bi da razmisli kako da uposli svoj novac da za njega na najbolji način prihoduje.

Hasan Hanić sa Beogradske bankarske akademije kaže da kamatna stopa na štednju na tri godine nikad nije bila niža i da na evre iznosi 0,77 posto.

Direktor "Grawe" osiguranja Kristof Cetl kaže da ukamaćivanje u okviru osiguranja života ide od dva i po do tri odsto na godišnjem nivou, i da zavisi od dužine trajanja ugovora.

Osim unapred utvrđene dobiti, koja je pri osiguranju na tu sumu i trogodišnji period oko 400 evra, ulagač može da računa na dodatni prinos iz dobiti poslovanja osiguravajuće kompanije. Ipak, osnovna prednost je, kažu, samo osiguranje.

"Osiguravač preuzima rizik za slučaj okolnosti koje su ugovorom definisane da isplati osiguranu sumu i pre isteka polise, perioda na koji je polisa ugovorena, bez obzira na iznos do tada uplaćenih premija osiguranja", objašnjava direktor "Viner štediše" osiguranja Zoran Blagojević.

Na crtu uobičajenim načinima štednje ponovo izlaze i investicioni fondovi.

Pre krize raspolagali su sa 60 miliona evra poverenog novca, a sada je taj iznos udvostručen.

Sedamdeset odsto sredstava uložili su građani, uglavnom u novčane fondove, koji posluju sa manje rizika.

Direktor Fonda "Rajfajzen invest" Rade Bjelobaba kaže da klijenti koji žele da prihvate veći rizik mogu da izaberu fondove akcija, koji u dužem vremenskom periodu mogu da obezbede veći prinos nego u ostalim fondovima.

Ipak, pad bankarskih kamata na duži rok ne bi bio dobra vest za osiguranja i investicione fondove, jer veliki deo poverenog novca i dalje ulažu u banke. I to nije jedini razlog.

Hanić smatra da ne bi bilo dobro da se taj trend pada kamatnih stopa nastavi, jer je povezan sa visinom inflacije, a niska inflacija ne deluje pozitivno na privredni rast.

"Obično postoji visoka korelacija između visine inflacije i visine kamatne stope. S jedne strane, to destimuliše štednju, a niska štednja ne omogućava investicije", objašnjava Hasan Hanić.

Trenutno stanje na tržištu kamata dobra je prilika za osiguranja i fondove da u svoju korist izmene strukturu štednje u Srbiji.

Takav trend mogli bi da pomute vesnici nove globalne krize koju, ovoga puta, tvrde poznavaci, nije pokrenuo finansijski sektor.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара