Dačić: Neće biti zamrzavanja penzija i plata

Neće biti smanjivanja, niti zamrzavanja penzija i plata u javnom sektoru, poručio predsednik Vlade Ivica Dačić i dodao da nijedna odluka od suštinskog značaja neće biti doneta bez konsultacija sa sindikatima. Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović ocenio da je za stanje u privredi kriva loša ekonomska politika, a ne svetska kriza.

Premijer Srbije Ivica Dačić poručio je da neće biti smanjivanja, niti zamrzavanja penzija i plata u javnom sektoru i da Vlada nijednu ključnu odluku u vezi sa radnicima neće doneti bez saglasnosti sindikata.

"Štednja je samo alibi onih koji bi da rade u interesu kapitala. Skresati javnu potrošnju i smanjiti plate i penzije zna svako. Nama nije interes da štede oni koji nemaju", rekao je Dačić na svečanosti povodom 110 godina od osnivanja Saveza samostalnih sidnikata Srbije.

Dačić je rekao da je svestan da njegov kabinet treba da predloži ekonomsku i socijalnu politiku koja će omogućiti razvoj zemlje i otvaranje radnih mesta, pre sve bolje plaćenih radnih mesta.

"Ako ne možemo da budemo bogatije društvo, možemo da budemo pravednije", rekao je Dačić i istakao da je uloga Vlade da obezbedi socijalnu pravdu.

On je rekao da je u Srbiji 25 odsto nezaposlenih, da je prosečna plata i penzija među najmanjima u Evropi, kao i da je loša struktura zaposlenih, odnosno da ih je malo zaposleno u realnom sektoru.

Bez investicija i kapitala ne može se omogućiti privredni razvoj zemlje, rekao je Dačić i ponovio da investitori moraju u Srbiji da poštuju prava radnika kao što se poštuju u svetu.

Obraćajući se članovima Sindikata Dačić je rekao: "Ne može se odlučivati o vama bez vas".

Premijer je rekao i da je njegova vlada proistekla iz naroda i da mora ostati narodna da bi uživala poverenje građana, kao i da Vlada želi da joj sindikat bude ravnopravan saradnik i partner.

Podsetivši da je on predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta, Dačić je rekao da u radu Saveta postoje problemi, a da je jedan od njih pitanje reprezentativnosti.

Orbović: Nije kriva kriza već loša politika

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović ocenio je na Akademiji da je za stanje u srpskoj privredi kriva loša ekonomska politika, a ne svetska kriza, koja je u Srbiji korišćena kao alibi za dalje umanjenje prava radnika i otpuštanja.

Orbović je upozorio da je postojeća situacija neodrživa i da Srbiju vodi u dalju nestabilnost i udaljava je od socijalnog progresa i ekonomskog napretka.

"Istina je da je stanje u privredi Srbije rezultat tranzicije koja beskonačno traje, loših privatizacija, manjkavih zakona, tolerisanja i činjenja zloupotreba, nepotrebnih rizika, jednom rečju potpuno pogrešne ekonomske politike", rekao je Orbović.

Srbiji je, kako je objasnio, potreban ekonomski i društveni model koji podržava privredni rast, zapošljavanje i socijalnu pravdu, a za to su neophodni širi politički i socijalni dijalog, kolektivni ugovori, kao i društveni dogovor o strategiji razvoja Srbije.

"Nije dovoljno da bolju budućnost samo želimo ili sanjamo, već je moramo sami graditi i boriti se za nju. Graditi je dostojanstvenim radom i boriti se, ako je potrebno, svim sredstvima sindikalne borbe", rekao je Orbović.

Poredeći sadašnju situaciju sa onom od pre 110 godina, Orbović je rekao da je pre više od jednog veka za radničku nadnicu moglo da se kupi 9,6 vekni hleba, 3,5 kilograma govedine ili četiri kilograma svinjetine, a da danas za minimalnu nadnicu od 920 dinara može da se kupi 9,5 vekni hleba, 1,5 kilogram govedine ili 2,5 kilograma svinjetine.

Orbović je upozorio da se, pored toga što je kupovna moć socijalno najugroženijih manja nego pre jednog veka, radnici suočavaju sa nepoštovanjem zakona koji garantuju njihova prava, ali i stalnim pritiscima stranih investitora, Američke privredne komore i još nekih organizacija poslodavaca da se ta prava dodatno umanje.

Sindikati i parlament na istom zadatku

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je da su sindikati i parlament na istom zadatku, jer i jedni i drugi vrše kontrolu vlasti i izvršnih organa i bore se za bolje normative i zaštitu socijalno najugroženijih građana.

Stefanović je pozvao predstavnike sindikata u Socijalno-ekonomskom savetu da što češće daju mišljenje na zakone i tako daju doprinos društvenom napretku.

"Veoma je lekovito za svaku vlast da pažljivo sluša ono što sindikat govori, čak i onda kada se vlasti to ne sviđa. U vreme kada idemo ka EU, Skupštini je važno partnerstvo sa sindikatima, a to znači da će Skupština činiti sve da se u njoj čuje glas sindikata i radnika i činićemo sve da zaštitimo interese zaposlenih", rekao je Stefanović.

Akademija je organizovana u znak sećanja na 27. april 1903. godine, kada su se svi strukovni sindikati udružili u Radnički savez Srbije, iz kojeg je kasnije proistekao Savez sindikata Srbije.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
26° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара