Читај ми!

Susedi konkurentniji od Srbije

Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma Srbija je na 95. mestu u svetu po konkurentnosti. Ispred Srbije sve zemlje iz okruženja osim Grčke, koja je na 96. mestu.

Srbija je u 2012. godini na 95. mestu po konkurentnosti u svetu, što je nepromenjena pozicija u odnosu na prošlu godinu, navodi se u izveštaju Svetskog ekonomskog foruma (SEF).

Prema analizi Fondacije za razvoj ekonomske nauke FREN-a koji je lokalni partner SEF-a za Srbiju, indeks globalne konkurentnosti Srbije iznosi 3,87 što je u poređenju sa 2011. godinom "zanemarljiv pad" od svega 0,01.

"Ne bi bilo ispravno da se kaže da je došlo do nazadovanja, ali ni do napredovanja domaće konkurentnosti u globalnim okvirima. Jednostavno smo ostali tu gde jesmo", ocenio je  istraživač FREN-a Bojan Ristić.

Ristić je istakao da je lista zemalja proširena u odnosu na prethodnu godinu za dve države zbog čega se "ukotvljenost Srbije na 95. poziciji i pored minornog pada vrednosti indeksa može smatrati stagnacijom na dostignutom nivou konkurentnosti, a nipošto nazadovanjem".

Indeks globalne konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma meri napredak Srbije u 12 oblasti među kojima su institucije, infrastruktura, makroekonomska stabilnost, zdravstvo, visoko obrazovanje i inovacije.

Posmatrano prema pojedinačnim indikatorima u odnosu na 2011. Srbija je nazadovala u makroekonomskom okruženju, zdravstvu i osnovnom obrazovanju, inovacijama i sofisticiranosti finansijskog tržišta, ali je taj pad nadoknađen napretkom u segmentu tehološke opremljenosti, efikasnosti tržišta rada i infrastrukturi.

Prema Ristićevoj oceni, ono što zabrinjava je ispodprosečna ocena za razvijenost institucija zemlje, gde tokom prethodne godine nije došlo do značajnijih pomaka.

Indeks za Srbiju ukazuje da je makroekonomsko okruženje pogoršano, jer je došlo do produbljivanja inflacije, budžetskog deficita i ukupne zaduženosti države.

Na zadržavanje 95. pozicije odrazili su se i napredak u infrastrukturi koji se ogledaju u realizaciji izgradnje i rekonstrukcija lokalnih i regionalnih saobraćajnica, mostova i nadvožnjaka, ocenio je FREN.

Srbija bolja od Grčke 

Od zemalja u okruženju jedino Grčka beleži neznatno lošiji rezultat u odnosu na Srbiju, pa se nalazi na 96. mestu SEF-ove liste, odmah iza Srbije.

Bolje pozicionirane od Srbije su Albanija koja je na 89. mestu, što je pad za 11 mesta u odnosu na 2011. godinu.

Hrvatska je takođe pala četiri mesta na 81. poziciju, a Makedonija se spustila sa 79. na 80 mesto. Crna Gora je zauzela 72. mesto dok je 2011. bila pozicionirana na 60. mestu.

Osim Grčke, drugi ekstremni primer u kretanju indeksa je Bosna i Hercegovina u čijem slučaju je konkurentnost u roku od godinu dana unapređena za 12 pozicija, na 88. mesto, navodi se u FREN-ovoj analizi.

Tako je BiH, prvi put otkad se izračunava indeks, bolje pozicionirana od Srbije.

Indeks konkuretnosti se sastoji iz dva dela, kvantitativnih podataka iz međunarodno uporedivih baza kao što su inflacija i budžetski deficit, dok drugi deo čine rezultati ankete o tome kako privrednici ocenjuju koliko je zemlja konkurentna ili nije.

Kako je objasnio Bojan Ristić iz FREN-a, srpska nacija je prilično samokritična kada su aspekti nacionalne konkurentnosti u pitanju, pa kao rezultat toga "mi sebe prilično lošije ocenjujemo nego što bi zaista trebalo".

Ristić je kao primer naveo ocenjivanje puteva u Srbiji koje većina anketiran domaćih privrednika loše ocenjuje.

Kao i prošle godine, Švajcarska je svetski predvodnik u konkurentosti među 144 zemlje sa indeksom 5,72, dok je najlošije pozicioniran Burundi koji je sa indeksom 2,78 na poslednjem, 144. mestu.

Indeks konkurentnosti kreće se od jedan do sedam (jedan-najniža ocena, sedam-najviša ocena).

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
16° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се