Sveti Sava školska slava

Srpska pravoslavna crkva slavi dan svog utemeljivača, države i školstva - Svetog Save. Praznik najvećeg srpskog svetitelja obeležen u Hramu Svetog Save na Vračaru. Dodeljene Svetosavske nagrade. Srbi sa Kosova uz pratnju policije obišli hram Svetog Save.

Sve škole u Srbiji i Srpska pravoslavna crkva danas proslavljaju Savindan, dan utemeljivača, države i školstva.

Tim povodom, Ministarstvo prosvete čestitalo je svim učenicima, studentima i prosvetnim radnicima školsku slavu.

Sveti Sava bio je prvi srpski arhiepiskop, svetitelj i prosvetitelj.

Bio je najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, kršten kao Rastko, a kada se zamonašio uzeo je ime Sava.

Rastko se na Svetoj Gori zamonašio uprkos snažnom protivljenju roditelja koji su mu namenili vladarsku misiju.

Njegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva.

Zajedno sa ocem Stefanom, zamonašenim kao Simeon, Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio još 14 manastira, i tako ostao zabeležen kao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj Gori.

U Studenici je osnovao 1209. godine bolnicu, prvu na području srpske države.

Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti, pa je stoga i zaštitnik prosvetnih ustanova.

Sveti Sava je 1219. izdejstvovao autokefalnost SPC, a njegova dela "Nomokanon" (1220) i "Sinodik pravoslavlja" (1221) postali su pravni i duhovni stubovi srpske državnosti.

Sava je preminuo 1235. godine u bugarskom gradu Trnovu kao prvi

arhiepiskop SPC, a ostao je poznat generacijama kao osnivač i tvorac "svetosavskog pravoslavlja".

Knez Miloš Obrenović je 1823. godine naredio da se Dan Svetog Save obeležava kao školska slava u Srbiji.

Sveti Sava je ustanovljen kao školska slava na predlog Atanasija Nikolića, rektora Liceja u Kragujevcu 2. januara 1840. godine, odlukom Sovjeta Knjaževstva Srbskog i te godine proslavljan u Kragujevcu i Beogradu.

Sinan paša spalio je na Vračaru 1594. mošti Svetog Save koje su do tada bile čuvane u manastiru Mileševa. Smatra se da su Turci Savine mošti spalili u uverenju da će tako uništiti veru i svaki uticaj Svetog Save na Srbe.

Dobitnici Svetosavskih nagrada

Dobitnici ovogodišnjih Svetosavskih nagrada su :Osnovna škola "Dušan Popović" iz Belušića, osnovna škola "Poletarac" iz Sečnja, poljoprivredne škole iz Prištine i Leška, elektotehnička škola "Mija Stanimirović" iz Niša, škola za oštećene sluhom iz Jagodine.

Rade Jezdić nastavnik iz Čajetine, profesor Prirodno-matematičkog fakulteta iz Kragujevca Radoslav Žikić, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, Bojan Roško učenik osnovne škole " Desanka Maksimović" iz Zaječara, Luka Milićević student Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu, Nataša Bulatović student fakulteta Primenjenih umetnosti, i matematičko društvo "Arhimedes".

Srbi sa Kosova uz pratnju policije obišli hram Svetog Save

Povodom praznika Svetog Save više od 100 pravoslavnih vernika posetilo je hram posvećen ovom svetitelju u južnom delu Kosovske Mitrovice.

Vernici su do hrama, koji je spaljen u martovskom nasilju 2004. godine, stigli uz pratnju Kosovske policijske službe a incidenata nije bilo.

Paroh Radeta Dončić poručio je okupljenim vernicima, Srbima na Kosovu i Metohiji, đacima i svoj srpskoj deci u pokrajini da učvrste svoju veru i da mir pronađu u molitvi.

"Baš u ovim vremenima kada nemamo svoju slobodu, kada je naš hram, i mi u njemu, okružen bodljikavom žicom, treba da učvrstimo veru", poručio je on i poželeo vernicima da dogodine, za narednu slavu, ne dolaze uz pratnju policije.

Prazničnoj atmosferi u hramu Svetog Save doprinelo je pojanje crkvenog hora "Branislav Nušić" iz Kosovske Mitrovice.

Dragutin Radulović, jedan od vernika koji je danas prisustvovao obeležavanju praznika u hramu Svetog Save u južnom delu Kosovske Mitrovice, rekao je da je "sve ovde lepo ali da nije lepo što je hram opasan bodljikavom žicom".

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво