Brnabić: Najveća reforma srpskog obrazovnog sistema zaživeće u martu 

U Srbiji će u martu naredne godine u potpunosti zaživeti Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP) koji će državi prvi put omogućiti da ima potpuni pregled celokupnog toka obrazovanja učenika, od momenta upisa u osnovnu školu do trenutka kada završi srednje školovanje ili fakultet i dobije zaposlenje.

Jedinstveni informacioni sistem prosvete je najveća reforma srpskog obrazovnog sistema decenijama unazad, kaže predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić koja za Tanjug objašnjava kako će sistem funkcionisati i koliku korist će od JISP-a imati privreda, građani i državni aparat.

"Taj sistem će nama omogućiti da po prvi put u Srbiji imamo tačan pregled koliko imamo učenika, u koje škole idu, nakon osnovnih škola u koje škole se upisuju, da li u gimnazije, srednje tehničke škole, šta rade nakon toga, da li upisuju fakultete ili idu na tržište rada, koliko brzo su se sazposlili, gde su se zaposlili, za koju prosečnu platu, tako da ćemo imati praktično na jednom mestu celu sliku našeg obrazovnog sistema i naše privrede", navodi Brnabićeva.

Sa implementacijom JISP-a se praktično počelo u junu mesecu ove godine kada je krenuo elektronski upis u škole i fakultete samo uz ličnu kartu.

U martu naredne godine biće završena prva faza ovog "projekta" a to podrazumeva da će svakom učeniku i studentu u Srbiji biti dodeljen Jedinstveni obrazovni broj (JOB).

Dodeljivanjem ovog broja, država će biti u mogućnosti da učenike i studente prati kroz njihovo dalje školovanje.

Umrežavanjem niza podataka znaće se tačno iz kojih škola i lokalnih samouprava dolaze i kako teče proces njihovog školovanja i zapošljavanja, kaže premijerka.

Novina je i da će ovi podaci biti povezani sa Centralnim registrom obaveznog socijalnog osiguranja što će omogućiti, ističe, da država lakše sagleda potrebe privrede ili koliko nakon završenih studija diplomci čekaju na posao.

"Da li se zapošljavaju u struci ili van nje, i na osnovu toga ćemo možda moći da obezbedimo malo drugačije finansiranje našeg prosvetnog sistema", ukazuje Brnabić.

Jedna od važnih prednosti uvođenja JISP-a je i to što će nadležni tačno znati koliko je država uložila sredstava u svakog učenika i studenta u zemlji tokom njegovog školovanja i na kraju, kaže, koliki je povraćaj tog ulaganja u državnu kasu kroz poreze i doprinose.

"Znaćemo takođe i koje škole su malo lošije, da vidimo zbog čega su lošije, da li zato što im fali oprema ili dodatna obuka ili podrška učiteljima, nastavnicima ili profesorima", rekla je ona.

Sistem će omogućiti, dodaje, da se utvrdi koje škole su ispred drugih što ostavlja mogućnost da kadar iz dobrih škola putuje po Srbiji kako bi pomogli njihovim kolegama u manje naprednim školama.

Privrednicima je danas u Srbiji najveći problem da pronađu stručni kadar, a ovaj sistem će, ističe omogućiti bolju komunikaciju između onih koji zapošljavaju i sistema obrazovanja.

Premijerka navodi i da od 1. septembra sigurno kreće sa funkcionisanjem 10.000 digitalnih učionica u 500 škola u zemlji, a čime je obuhvaćeno oko 200.000 đaka.

Ovaj projekat realizovan je u saradnji Ministarstva prosvete, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija zajedno sa Akademskom mrežom Srbije, Telekomom Srbije i Kancelarijom za informacione tehnologije i e-upravu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво