"Sova" glavni adut "Utve"

Fabrika "Utva" u Pančevu posle više od 30 godina samostalno pravi avione, "Sovu" za domaće i inostrano tržište i modifikovanu "Utvu 75" za Arape, ali i naoružanje za "Jugoimport SDPR" koje se stavlja na letelice i borbene sisteme, poput oklopnih vozila "Lazar" i "Miloš".

"Utva" planira da započne i proizvodnju bespilotnih letelica, kažu u toj fabrici, koju je posetila ekipa Tanjuga.

Pančevačka "Utva", koju je NATO više puta bombardovao 1999. godine, počinje ubrzano da se razvija i krajem godine treba da započne serijsku proizvodnju "Sove", koja je tokom testiranja pokazala bolje performanse od "Cesne" i "Pajpera", poznatih američkih brendova, ističu u "Utvi".

Namena "Sove" je za civilnu upotrebu, ali se može koristiti i kao vojni avion pošto uz odgovarajuću opremu može da nosi i naoružanje.

Taj četvorosed se koristi, pre svega, za obuku civilnih i vojnih pilota, aero i foto snimanje, na primer za nadgledanje granice i terena, praćenje kvaliteta vazduha posebnim uređajima, kao i u turističke svrhe, rekao je Tanjugu rukovodilac razvoja i projektovanja u "Utvi" Aleksandar Petrović.

Kaže da "Utva" ima i sektor koji se bavi proizvodnjom naoružanja i vojne opreme za "Jugoimport", vlasnika fabrike od februara 2017. godine sa oko 97 odsto udela.

Tako je, navodi Petrović, upravo "Utva" u saradnji sa Vojnotehničkim institutom proizvela naoružanje za nove "Erbasove" helikoptere H-145M koji se sada isporučuju Srbiji.

Od devet helikoptera H-145M koje Srbija nabavlja od "Erbasa" pet je za vojsku, a četiri za policiju. 

"Deo Utve bavi se proizvodnjom naoružanja i vojne opreme, za potrebe našeg vlasnika Jugoimporta, izrađujemo proizvode koji se kasnije mogu montirati na ostale borbene sisteme, kao što su Miloš, Lazar i drugi", rekao je Petrović.

"Jugoimport" je do sada uložio ukupno više od pet miliona evra u proizvodne pogone "Utve". 

"Utva avioindustrija" je u junu potpisala ugovor vredan 1,26 miliona evra za proizvodnju aviona, remont i poslove na razvoju novog aviona za potrebe kompanije "Smart Link" iz Dubaija, a Petrović ističe da je realizacija već počela i da će letelice biti isporučene krajem 2019. ili početkom 2020.

Ugovori se odnose na proizvodnju modernizovanih aviona dvoseda tipa "Utva 75" i to dve letelice, ali je ostavljena mogućnost u ugovoru da se taj broj kasnije poveća, naveo je Petrović.

Potpisali smo ugovore o proizvodnji aviona i davanju drugih vazduhoplovnih usluga kompaniji iz Dubaija. "Utva 75" kao dobar i pouzdan avion, na kome je nastala i "Sova", biće iskorišćen kao baza za novi avion, kaže Petrović.

Avion je osnovne namene za selekciju i obuku pilota, kao i za foto snimanje iz vazduha.

"Sova" je, takođe, modernizovan avion "Utva 75" i trenutno je jedan od glavnih aduta "Utve".

Reč je o luksuznom četvorosedu koji je u fazi sertifikacionih letnih ispitivanja i fabrika se već sprema za početak serijske proizvodnje.

"Avion se pokazao dosta dobro, a u nekim performansama i bolji nego matični avion. Potencijalni kupci su privatna lica, škole letenja i aeroklubovi. Sertifikacija nam dozvoljava da nudimo avion po celom svetu. Imamo interesenata iz zapadnih zemalja, EU, Amerike, ali i istočnih ili afričkih zemalja", kaže Petrović.

Petrović dodaje da će godišnja proizvodnja u početku biti skromna, ali da će posle prve ili druge godine moći da izađu svim zahtevima tržišta. 

Očekivana cena "Sove" je od oko 250.000 do 300.000 dolara, u zavisnosti od opreme, dodao je Petrović.

Karakteristike "Sove"

Pilot "Utve", koji testira "Sovu" Zoran Španović kaže da je avion perfektan i veoma konkurentan.

"Imam dosta iskustva i na Cesni 172 i Pajperu 28 i na oko 40 tipova aviona. Sova ima sve uslove da se koristi ne samo u Srbiji već i u Evropi za osnovnu obuku, instrumentalno i noćno letenje. Ima savremenu elektroniku, pojačan motor i performanse, po mom mišljenju, bolje od Cesne i od Pajpera", rekao je Španović nakon leta.

Ističe da je "Sova", takođe, modernizovana verzija "Utve 75", pošto su bila prihvaćena sva poboljšanja koje su predložili piloti, "tako da je sada idealna po pitanju osvetljenosti, preglednosti i uslova za obuku noćnog letenja - bukvalno fantastičan avion". 

Kaže da je avion veoma udoban, sa velikom kabinom, kao i klima uređajem, što nemaju još ni "Cesna" ni "Pajper". Pričali smo eventualno da se u nekoj varijanti uvede i autopilota, pošto nije više toliko skup", dodao je on.

"Sova" je jednomotorni avion, niskokrilac, opremljen jednim cetvorocilindričnim motorom sa vazdušnim hlađenjem i ''constant speed'' elisom. Masa praznog aviona je 750 kilograma, dužina aviona 7,11 metara, razmak krila 9,8 metara, a visina 3,14 metara. 

Maksimalna horizontalna brzina aviona je 230 kilometara na sat, snaga 210 KS, a istrajnost aviona pri ekonomskoj brzini 4,2 sata.

Kada je reč o razvoju bespilotnih letelica, Petrović kaže da je nedavno "Utva" sklopila sporazum o strateškom partnerstvu sa Mašinskim fakultetom.

"Utva ima ideju da proizvodi bespilotnu letelicu i Mašinski fakultet će nam pomoći da napravimo takimičenje među studentima tehničkih fakulteta u regionu i na osnovu toga ćemo izabrati najbolje rešenje i novčano nagraditi", rekao je Petrović.

Kaže da Srbija već ima iskustva u projektovanju i izradi bespilotnih letelica, kao i da je plan Utve da tržištu ponudi i bespilotne letelice, od ultralakih do aviona opšte kategorije.

"Utva" planira da izradi potpunu novu bespilotnu letelicu savremenog tipa, kave se sada nude na tržištu, a u nekim segmentima će biti i naprednije. 

Dugogodišnji majstor "Utve" Ljubinko Nedeljkov kaže da trenutno radi krilca i zakrilca za "Sovu".

Priseća se da je "Utva" pre više decenija bila velika fabrika sa mnogo zaposlenih i dodaje da su stvari krenule na bolje otkada je Jugoimport preuzeo Utvu, pošto je pokrenuto više razvojnih programa.

"Utva je bila bombardovanja, a ovo je drugi program posle bombardovanja koji smo izabacili, Lasta i Sova", dodao je Nedeljkov.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво