Prava koja niko ne sme da uskrati

Danas je međunarodni dan ljudskih prava. Zaštitnik građana Zoran Pašalić poručio je građanima da niko ne sme da im ih uskrati. Ukazuje da se oni najčešće žale na kršenje imovinskih prava.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da se najranjivijim osobama smatraju osobe sa invaliditetom, stari, deca, Romi, ali i osobe koje ne osećaju imovinsku sigurnost.

"Ljudska prava vezana su za tri stavke – život, slobodu i sigurnost. To ugrožavanje imovinskih prava ističe veliki broj građana. Mi smo podstakli da se o tim temama priča – to su one teme koje se tiču prinudnih izvršenja, regulisanja imovinskih prava u pogledu restitucije, gradnje i legalizacije, i na njih stavljamo težište", rekao je Pašalić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Ističe da građani često ne znaju kome da se obrate za pomoć i kada se obrate dobijaju uputstvo da idu kod druge institucije, koje opet navode da nisu nadležne.

"Mi upućujemo ljude tamo gde treba da idu, na institucije koje mogu da reše problem, po pravilu dobre uprave", rekao je Pašalić i dodao da odgovornost nose svi organi izvršne vlasti.

Pašalić navodi i da ljudska prava nisu formula, već da zahtevaju konkretno rešavanje problema pojedinaca i sistemsko rešavanje problema grupa. Iz tih razloga institucija Zaštitnika građana prati koji su najčešći problemi.

"Zaštitnik građana je živ organizam koji se povinuje potrebama i zahtevima građana", naglasio je Pašalić.

Zaštitniku je pristiglo oko 2.000 pritužbi, a Pašalić je sa 600 građana lično govorio.

"Žale se na kršenja imovinskih prava, to su jako dugi postupci pred sudovima, neizvršenje presuda, izvršenja za koja građani smatraju da nisu adekvatna", rekao je Pašalić.

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava Pašalić poziva građane da se obrate instituciji Zaštitnika građana kako bi saznali koja su njihova prava. 

"Da znate koja prava imate i da niko ne sme da vam uskrati ta prava", zaključio je Pašalić.

Čestitke građanima Srbije

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnorpavnost Zorana Mihajlović istakla je da je jedno od osnovnih i zagarantovanih prava svake osobe da bude ravnopravna i uvažena bez obzira kom polu, veri ili naciji pripada.

U čestitki građankama i građanima Srbije potpredednica Vlade je ocenila da se u godini u kojoj se obeležava 70. godišnjica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima ne može govoriti o njihovom punom ostvarenju ako postoji diskriminacija pojedinih grupa građana i građanki i nepoštovanje principa rodne ravnopravnosti, te da su ljudsko dostojanstvo i sloboda osnov svakog modernog društva.

Kako se navodi u saopštenju iz njenog kabineta, Mihajlovićeva je posebno ukazala na težak položaj žena, istakavši da nema ljudskih prava sve dok su žene žrtve nasilja.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić u čestitki građanima poručio je da je Srbija dobar i vredan pažnje primer države koja je ljudska i manjinska prava podigla do nivoa najviših međunarodnih standarda.

Čestitku je uputio pokrajinski premijer Igor Mirović. Poručio je da je vlada na čijem je čelu u potpunosti posvećena kreiranju društva u kome vlada tolerancija bez predrasuda i diskriminacije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво