"Zakon o klimatskim promenama sledeće godine pred Skupštinom"

Klimatske promene dotiču i Srbiju, a ocene stručnjaka su da će naš region u narednim godinama biti najpogođeniji poplavama i sušama, izjavio je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i istakao da će se Zakon o klimatskim promenama sledeće godine naći pred Skupštinom.

Trivan je to rekao na panel diskusiji o klimatskim promenama gde su o promeni klime sa vladinim sektorom razgovarali brojni predstavnici organizacija civilnog društva za zaštitu životinja, reka, zemljišta, biljaka...

Trivan je ukazao da su klimatske promene planetarno najvažniji ekološki problem, dodajući da civilizacija uprkos brojnim strategijama održivog razvoja u poslednjih 40 godina po tom pitanju nije uradila ništa.

"Protiv klimatskih promena, osim ograničavanja emisije gasova staklene bašte i nekih drugih mera je najvažnije primeniti pošumljavanje", naglasio je ministar.

Ponovio je da će tu priču nastaviti, kao i da neće odustati od činjenice da je to "najefikasniji, najjednostavniji i najjeftiniji način u borbi protiv klimatskih promena".

On je dodao da najmanji broj zemalja u svetu koristi pošumljavanje kao način borbe protiv zagađenja i klimatskih promena, te da će UN i svim međunarodnim forumima pružiti inicijativu koja se tiče pošumljavanja.

"U ovom trenutku Srbija je pošumljena sa 27 odsto, plan je da do 2040. godine bude pošumljeno oko 40 odsto naše zemlje", rekao je Trivan i dodao da je to vrlo ambiciozan plan jer ako se nastavi trenutnim tempom pošumljavanja taj plan se neće ostvariti.

Današnji razgovor sa nevladinim sektorom ocenio izuzetno važnim, kao i da su stalne konsultacije sa njima način sprovođenja ekološke politike.

Taj panel podržao je i Program za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP), a zamenica te organizacije Steliana Nedera ukazala je da se ratifikovanjem Pariskog sporazuma o klimatskim promenama Srbija obavezala da će biti još jedna od država koje će raditi na smanjenju emisije štetnih gasova, čime je, kaže, načinjen veliki ekološki korak.

Istakla je da je saradnja između državnih organa i civilnog društva od velikog značaja, kao i da će UNDP nastaviti da pruža Srbiji podršku u zaštiti životne sredine.

Panel su organizovali Ministarstvo zaštite životne sredine i UNDP povodom održavanja Konferencije Ujedinjenih nacija o promeni klime koja se od 6. do 17. novembra održava u Bonu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво