Читај ми!

Stigla nova slova

Nova školska godina crnogorskim osnovcima doneće i nova slova u azbuku - žj (ź) i šj (ś). Učiće se razlika književnog i neknjiževnog jezika, pa će deca i dalje učiti da moraju da koriste postojeće padeže, kao i da je nepravilno skraćivati reči.

U udžbenicima Crnogorskog jezika i književnosti osnovci će od septembra učiti azbuku od 32 slova, umesto dosadašnjih 30, navode podgoričke Vijesti.

Korišćenje dva nova slova žj (ź) i šj (ś) biće pravilno i u književnom jeziku, a slovo đ imaće veću primenu u pisanom jeziku.

Iako su uvedena u jezik, dva nova slova se praktično ne koriste u udžbenicima iz drugih predmeta.

U udžbeniku za drugi razred osnovne škole između slova ž i z našlo se slovo žj (ź), a između slova s i t slovo šj (ś). Kao primeri su navedeni "šjekira (śekira)" i "žjenica (źenica)", koji se mogu koristiti umesto "sjekira" i "zjenica", a "nigđe" i "drugđe" umesto "nigdje" i "drugdje".

U trećem razredu učiće se razlika između standardnog, odnosno, književnog i nestandardnog, odnosno, neknjiževnog jezika, pa će deca i dalje učiti da moraju da koriste postojeće padeže, kao i da je nepravilno skraćivati reči.

Kako navode Vijesti, dva nova slova se praktično ne koriste u udžbenicima iz drugih predmeta.

Koautorka udžbenika za crnogorski jezik Dušanka Popović objašnjava da je učenicima omogućeno da koriste i jotovanu i nejotovanu varijantu jezika, odnosno, da će, na primer, učiti da je pravilno i "đe" i "gdje".

"Jedina razlika je u tome što se poštovala gramatika i pravopis crnogorskog jezika. Mnoge stvari koje su bile nepravilne i dalje su nepravilne", navela je Popovićeva.

Popovićeva je rekla da smatra da gramatiku i pravopis crnogorskog jezika treba da pogledaju ljudi iz struke, kako bi unapredili postojeće knjige.

"Gramatiku i pravopis ne treba da pišu istoričari, pesnici, filozofi, pisci i slično. Jezik treba da standardizuje isključivo lingvista", zaključila je Popovićeva.

Bojkot udžbenika

Odbor za školovanje na srpskom jeziku u Beranama uputio je poziv roditeljima dece koja govore srpskim jezikom da ne kupuju nova izdanja udžbenika.

Član Odbora, dr Branislav Vešović, rekao je za Vijesti da je njihov stav vrlo jasan i da je to prvi potez, pre drugih radikalnijih mera.

"Za sada pozivamo roditelje da ne kupuju udžbenike. Ali, ako do početka školske godine ne bude dogovora o ravnopravnosti srpskog jezika i ako ne bude udžbenika na srpskom jeziku, onda ćemo uputiti apel da se bojkotuje nastava", rekao je Vešović.

Odbor za školovanje na srpskom jeziku u Beranama formirale su dve nevladine organizacije, "Centar za ravnopravnost i konstitutivnost srpskog naroda u Crnoj Gori" i Srpski kulturni centar "Župan Prvoslav".

Број коментара 62

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се