Srbi u Hrvatskoj protiv inicijative da se na referendumu suze prava manjina

U Hrvatskoj je pokrenuta inicijativa za raspisivanje referenduma o izmeni izbornog zakona. Od dva predložena referendumska pitanja, jedno se tiče prava manjinskih zastupnika u Saboru - traži se, tačnije, da im se oduzme pravo da odlučuju o poverenju vladi i donošenju budžeta. Predstavnici srpske manjine, inicijativu su nazvali antiustavnom i segregacijskom.

Potpis, ujedno i saglasnost hrvatskog građanina da se izjašnjava na referedumu, iako tek u formi predloga, kritikuje se zbog jedne stavke.

"Referendum u kojem ćete pozivati ljude da glasaju za to da pripadnici različitih manjina budu isključeni i segregregirani", kaže Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog veća.

Na primer, srpski zastupnici kojima su u hrvatskom saboru garantovana tri mandata. Inicijativu kojom bi im se možda ograničila ovlašćenja, predlagači pravdaju drugačijom evropskom praksom

"Kada pogledamo kontekst EU, razvijeniji politički sistemi, na primer Luksemburga i Holandije, oni nemaju ni jednog predstavnika nacionalne manjine u svom parlamentu, a kamoli da utiču na tako važna pitanja kao što su budžet i vlada", kaže Zvonimir Troskot, koordinator inicijative "Narod odlučuje". 

Istovremeno, iz tamošnjeg civilnog sektora podsećanje da su prava manjina u hrvatskom Ustavu drugačija i posebno istaknuta iz istorijskih razloga. Na pokušaj izmene odredaba, i to ne prvi put, svoje viđenje ima i Beograd.

"Srbi u Hrvatskoj su faktički već dugi niz godina građani drugoga reda, njihov osnovni problem je diskriminacija i u delu zakonodavstva, ponašanju državne vlasti", kaže Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba iz regiona. 

Linta je stava i da trenutak, ovoga puta, nije slučajan. Kada je u fokusu afera Agrokor.

"Aktuelnoj vlasti čije je jezgro čini Hrvatska demokratska zajednica iz nedelje u nedelju opada rejting, mogući su vanredni parlamentarni izbori. I sada je uvek u Hrvatskoj dobro ako pojačate antisrpsku, pa i antimanjinsku retoriku, to je najbolji način homogenizacije hrvatskog biračkog tela", kaže Linta. 

Potpisi se prikupljaju u naredne dve nedelje, a da bi inicijativa za raspisivanje referenduma stigla do predsednika parlamenta mora da je potpiše najmanje 10 odsto hrvatskih birača, odnosno nešto manje od 400 hiljada. Već imaju problema, jer im postavljanje štandova na javne površine pojedini gradovi naplaćuju. 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво