Cipras: Makedonska nacija nije postojala u antičko doba

Predsednik grčke Vlade Aleksis Cipras izjavio je da makedonska nacija nikada nije postojala u klasičnom antičkom periodu, kao što je to bio slučaj sa nacijama Atinjana i Spartanaca.

Cipras je, u intervjuu za grčki list Etnos koji će u celosti sutra biti objavljen, govorio o pitanjima vezanim za naziv susedne države i o tome koje bi ime bilo prihvatljivo, kao i o pitanju iredentizma, prenosi danas MIA.

"Nekadašnja Makedonija je bila velika sila drevnog grčkog sveta koja se, pogotovu u periodu vladavine Aleksandra Velikog, raširila daleko izvan današnjeg geografskog regiona - Makedonije", rekao je grčki premijer.

On je naveo da su taj region od sedmog veka naseljavali, pored Grka, Sloveni, Bugari, Srbi, kao i Jevreji i osmanlijski Turci.

"Danas ova široka geografska regija pripada trima državama. Stoga je protivno istoriji i apsurdno da neki traže eksluzivnost za Makedoniju, takođe što se tiče etničke identifikacije", rekao je Cipras.

Međutim, napomenuo je on, "nije nerazumno da termin Makedonija bude uključen u kombinovani naziv sa geografskim ili vremenskim identifikacionim simbolom za generalnu upotrebu, kako bi bilo jasno da niko ne polaže prava na teritorije niti na istoriju drugih nacija".

Cipras je ranije izjavio da postoji "prozor mogućnosti" za rešenje spora u vezi sa imenom Makedonije, ali je ponovio da njegova vlada ima jasan stav u pregovorima o tome zalažući se za "kombinovani naziv".

U obraćanju članovima svoje stranke Siriza, Cipras je, takođe, kritikovao opoziciju zbog podsticanja nacionalizma i izolacionizma, prenosi MIA.

"Vlada će nastaviti da radi na postizanju najboljeg mogućeg sporazuma. Tražimo međusobno prihvatljivo rešenje, kombinovani naziv koji će se generalno koristiti, a što neće ostaviti prostora za iredentizam i nerazumne tvrdnje", rekao je Cipras.

Cipras je optužio opozicionu stranku Nova demokratija i njenog bivšeg lidera Antonisa Samarasa zbog stvaranja problema u vezi sa imenom 1992. godine i zbog neuspeha u rešavanju tog problema.

Kao pozitivan primer naveo je stav grčkog arhiepiskopa Jeronima Drugog, koji je na njihovom jučerašnjem sastanku zaključio da u ovom trenutku Grčkoj nisu potrebni protesti, već - nacionalni konsenzus i jedinstvo.

Inače, posrednik u razgovorima o novom imenu Makedonije Metju Nimic ne želi da otkriva koje je predloge za rešenje tog višegodišnjeg spora ponudio dvema stranama, ali ističe da nijedan ne ugrožava identitet zemlje, naprotiv.

U intervjuu za makedonsku TV Sitel Nimec jedino otkriva da je njegov predlog rešenja dostavljen vlastima Grčke i Makedonije i da je napisan na četiri stranice.

I makedonski mediji objavili pet predloga za ime

Iako Nimec nije želeo da otkriva koji su predlozi utvrđeni, makedonski mediji potvrđuju ranije pisanje grčke štampe da je reč o pet predloga.

Makedonski sajt portalb.mk navodi da je reč o sledećim predlozima: Republika Makedonija, Republika Severna Makedonija, Republika Gornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija i Republika Makedonija Skoplje.

Podseća se da pitanje imena blokira Makedoniju na putu ka članstvu u EU i NATO-u, te dodaje da se čini da je rešenje tog pitanja veoma blizu.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je tokom boravka u Skoplju u četvrtak definitivno isključio mogućnost priključenja Makedonije toj Alijansi pre rešenja problema sa imenom.

Nimec je ranije rekao da je optimista i da je sada najbolje vreme za rešenje višegodišnjeg spora između Grčke i Makedonije.

S druge strane, makedonski premijer Zoran Zaev je rekao da će o svakom usvojenom predlogu građani Makedonije odlučivati na referendumu.

Zaev je potvrdio da će sa svojim grčkim kolegom sastati 24. januara u Davosu.

Број коментара 28

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво