Incko: Trupe EU ako situacija eskalira

Ako situacija eskalira, trebalo bi razmisliti o slanju trupa Evropske unije u Bosnu i Hercegovinu, kaže Valentin Incko.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Incko ocenio je da bi, ako stanje u BiH bude eskaliralo, trebalo eventualno razmisliti i o trupama EU.

"Razmotrićemo stanje u Bosni i Hercegovini u utorak u međunarodnom upravljačkom odboru. Austrija će povećati broj svojih vojnika u Bosni. Ako stanje bude eskaliralo moraćemo eventualno da razmišljamo o trupama EU. Međutim, ne sada", poručio je on u intervjuu bečkom Kuriru.

Incko je ocenio da je sadašnje stanje najgore od završetka rata u Bosni i Hercegovini, od Dejtonskog sporazuma 1995. godine.

Istovremeno je negirao da "gori" Balkan, ukazujući da Srbija dobro napreduje.

Takođe je naglasio da nasilje sa više od 100 povređenih mora da se najoštrije osudi.

Međutim, protesti su, kako je dodao, opravdani, a posebno je socijalna neravnopravnost vodila ka tome.

"Dugo ljudi nisu protestovali jer im je mir posle rata sa više od 100.000 mrtvih bio važan. Nosioci protesta su uglavnom Bošnjaci, muslimani. Sve je pošlo iz Tuzle gde radnici već godinu dana svake srede demonstriraju, ali im se nije pridavala pažnja", objasnio je Incko.

On je istovremeno potvrdio da je delimično uzrok haosa i državna konstrukcija koja ne funkcioniše.

"Dejtonski sporazum je bio mirovni sporazum, koji je bio jako uspešan. Međutim kao ustavni sporazum on je suviše komplikovan. U bosansko-hrvatskoj federaciji postoji 11 vlada, 11 premijera, 11 ministara unutaršnjih poslova. To je neefikasno i preskupo", naglasio je austrijski diplomata.

Na konstaciju da je nedavno premijer RS Milorad Dodik rekao da je Bosna neuspela država Incko je kazao da stanje u zemlji nije optimalno.
Korupcija i organizovani kriminala su, prema njegovim rečima, problem na celom Balkanu.

On je ocenio da će EU morati pojačano da se zalaže za više pravne države u regionu, i da to građani očekuju.

Što se Austrije tiče, Incko smatra da bi ona mogla imati pojačanu ulogu na Balkanu sa kreativnim i nekonvencionalnim idejama.

Prema njegovim rečima, Austrija bi mogla sa većom pažnjom da ojača pravnu državu, pre svega državno tužilaštvo i policiju.

"Ne treba jačati centralizam, već funkcionisanje države. U prošlosti je previše pažnje posvećeno vojnoj bezbednosti, premalo pravnoj državi, demokratiji, pomirenju i obrazovanju", uveren je Incko.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво