Aleksandar Makedonski, ipak, Albanac?

Promovisan albanski odgovor na "Makedonsku enciklopediju". "Albanska Makedonija" navodi da o poreklu Aleksandra Makedonskog mogu da raspravljaju samo Albanija i Grčka, da su manastir Sveti Jovan Bigorski izgradili Albanci.

Nema predaha u makedonskom ratu enciklopedija. Posle silnih rasprava i kontroverzi koju je izazvala "Makedonska enciklopedija", koja je u međuvremenu povučena iz prodaje, Albanci predstavili svoje viđenje istorije, pod nazivom "Albanska Makedonija".

Prvi od tri toma "Albanske Makedonije" najavljen je kao "snažan" odgovor na pisanije Makedonske akademije nauka i umetnosti, čiji je sadržaj razbesneo Albance, ne samo u toj državi, već i u Albaniji i na Kosovu.

Na predstavljanju knjige, autor Nijaz Muhamedi je rekao da su okolni narodi često prisvajali poznate ličnosti albanskog porekla, navodeći primere kompozitora Todora Skalovskog i pisca Matea Mateskog, ali i da u makedonskoj akademiji i danas ima osoba koje se izjašnjavaju kao Makedonci, mada su u stvari Albanci.

Autor je naveo da o poreklu Aleksandra Makedonskog mogu da raspravljaju samo Albanija i Grčka, da su manastir Sveti Jovan Bigorski izgradili Albanci.

"Poštujem njihovo opredeljenje, ali samo ukoliko njihovi reditelji dekretima nisu prisiljeni da postanu Makedonci", rekao je Muhamedi, čija će "enciklopedija" bez ikakve sumnje probuditi strasti u Makedoniji, u kojoj već godina traju beskonačna naklapanja o poreklu svih, od antičkih Makedonaca, pa do sadašnjih stanovnika te države.

Albanska enciklopedija je ambiciozno zamišljen projekat, koji se finansira prilozima stanovnika tetovskih sela Džepčište i Poroj i načinjena je da se "pokaže duh zajedništva, jer se njome dokazuje da su Albanci oduvek živeli na ovim prostorima".

"Ovo nije politički projekat... To je moj projekat koji ima isključivo naučni karakter", rekao je Muhamedi, koji je najavio da će naredna dva toma iz štampe, na tri jezika, izaći tokom sledeće godine.

Enciklopedija će sadržati originalne dokumente na albanskom, engleskom i francuskom jeziku, radove poznatih istoričara, putopisaca i albanologa do 16. do 19. veka, iz kojih se jasno vidi autohtonost Albanaca u Makedoniji, rekao je Muhamedi.

Rat enciklopedija počeo je pre nekoliko meseci, kada je Makedonska akademija nauka i umetnosti sačinila "Makedonsku enciklopediju", u kojoj se navodi da su Albanci u tu državu došli u 16. veku, a nazvani su "Šiptari" i "brđani".

Osim makedonskih Albanaca, oštro su reagovali i albanski lideri sa Kosova i iz Albanije, Salji Beriša i Jakup Krasnići koji su Skoplje upozorili da je objavljivanje takve knjige "neprihvatljivo" i da na taj način "Makedonci samo stvaraju neprijatelje".

Albanci čine otprilike četvrtinu od dva miliona stanovnika Makedonije.

Makedonska akademija je povukla sporno izdanje enciklopedija i smenila bezmalo čitav tim koji je radio na njenom staranju, uključujući i glavnog urednika Blažu Ristovskog.

"U pisanje novih tekstova treba da budu uključeni kompetentni autori, stručni za predmet svake odrednice, a na njoj će raditi i naučni radnici nevećinskih etničkih zajednica u Makedoniji", navelo je Predsedništvo MANU.

Osim Albanaca, makedonska encikopledija izazvala je i buru protesta SAD i Velike Britanije, jer su njeni autori naveli da su britanski i američki oficiri obučavali albanske gerilce iz Oslobodilačke narodne armije u kampovima u Albaniji u vreme sukoba 2001. godine.

Број коментара 170

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво