Читај ми!

Reagovanja na potpisivanje Deklaracije o nestalima

Deklaracija o nestalima trebalo bi da ubrza proces saznavanje sudbine nestalih, ocenio Dokumentaciono-informacioni centar Veritas. Deklaracija predstavlja hrabar i važan korak u unapređenju procesa pomirenja na zapadnom Balkanu, ocenio predsedavajući OEBS-a.

"Veritas" navodi da potpisana deklaracija, koju su u Mostaru potpisali šefovi četiri države regiona, problemu nestalih daje značaj koji mu i pripada i od nje očekuje da bude podsticaj za ubrzavanje procesa utvrđivanja sudbine nestalih, prenosi Tanjug.

Hrvatska strana, kako navodi "Veritas", opstruira ekshumacije i identifikacije srpskih žrtava zato što bi pronalaženje svih leševa srpskih žrtava pokvarilo njen imidž "žrtve srpske agresije".

U saopštenju "Veritasa" povodom Međunarodnog dana nestalih navodi se da se u regionu najviše manipuliše brojem nestalih Srba sa područja Hrvatske i nekadašnje Republike Srpske Krajine.

Sa današnjim danom, na Veritasovoj listi nestalih lica srpske nacionalnosti na području Hrvatske od 1991. do 1998. godine nalazi se 1.909 osoba, a od tog broja 1.330 (70 odsto) su civili, 514 (27 odsto) su žene, a u trenutku nestanka 743 (39 odsto) imali su više od 60 godina, a 11 su bili maloletni.

U poslednjih trinaest godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše RSK ekshumirano je ukupno 1.299 leševa srpskih žrtava, od čega je do sada identifikovano 878 posmrtnih ostataka.

"Veritas" trenutno raspolaže sa još 385 poznatih grobnih mesta srpskih žrtava na području Hrvatske, najviše iz akcija "Bljesak" i "Oluja", koja se, kako smatra ta organizacija, uz malo dobre volje sa hrvatske strane mogu odmah ekshumirati.

Predsedavajući OEBS-a Didije Burkhalter ocenio je da potpisivanje Deklaracije predstavlja hrabar i važan korak u unapređenju procesa pomirenja na zapadnom Balkanu.

"Deklaracija otvara put za dalje poboljšanje odnosa među državama i građanima u regionu, uključujući mlade generacije, što je najvažnije", smatra Burkhalter.

Istakao je da priznavanjem posebne odgovornosti država za rešavanje pitanja nestalih lica, vlade takođe mogu da doprinesu jačanju razvoja demokratskih društava i odgovornosti u upravljanju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво