Godišnjica zločina na Koranskom mostu

Navršilo se 22 godine od ubistva 13 rezervista bivše JNA na Koranskom mostu u Karlovcu. Optuženi za taj zločin Mihajlo Hrastov uprkos nekoliko sudskih odluka, kojima je osuđivan na kaznu zatvora, još uvek je na slobodi.

Od ubistva 13 pripadnika rezervnog sastava bivše JNA, na Koranskom mostu u Karlovcu, u Hrvatskoj, 21. septembra 1991. godine, navršile su se 22 godine.

Prema navodima iz optužnice hrvatskog pravosuđa iz 1992. godine, otkad se taj zločin i procesuira, žrtve su ubijene iz automatske puške, a na mostu su ranjena još dvojica zarobljenih rezervista JNA.

Prema podacima Dokumantaciono-informativnog centra Veritas, pripadnici MUP-a i Zbora narodne garde Hrvatske su ispred mosta zaustavili dva vojna kamiona u kojima su se iz jedne u drugu kasarnu prevozili pripadnici aktivnog i rezervnog sastava JNA. Oni su, posle pregovora i obećanja hrvatske strane da će biti pušteni na slobodu, odložili oružje.

Odmah po predaji grupa zarobljenika, uglavnom aktivnih pripadnika JNA, odvezena je u policiju, a druga - 17 vojnika srpske nacionalnosti, uglavnom rezervisti iz kordunaškog mesta Krnjak, sprovodena je pešice preko mosta.

Kad su stupili na Koranski most, uniformisana lica sa fantomkama na glavama likvidarala su njih 13, među kojima i nekoliko u ležećem položaju, a većinu hicima iz automatskog oružja u stojećem položaju, naveo je Veritas.

Od četvorice preživelih, trojica, među njima i jedan sa teškim povredama, spasili su skokom sa mosta.

Tadašnje Okružno tužilatvo u Karlovcu, maja 1992, podiglo je optužnicu protiv Mihajla Hrastova, pripadnika posebne jedinice policije Policijske uprave Karlovaca zbog krivičnog dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava - protivpravnim ubijanjem i ranjavanjem neprijatelja.

Po navodima hrvatskog pravosuđa, Hrastov kojem se sudilo u nekoliko navrata, posle dobijanja zadatka da sa svojom grupom na mostu čuva i sprovede u policiju grupu vojnika koji su predali oružje, u njih je pucao. Karlovačko tužilaštvo smatra da se radilo o likvidaciji ratnih zarobljenika, za šta je propisana kazna od najmanje deset godina zatvora.

Hrastov je u pritvoru bio najpre šest meseci 1992. i ponovno od maja 2009. do kraja 2010. godine. On je nakon tri oslobađajuće presude, odlukom Vrhovnog suda osuđen na sedam godina, a iz zatvora u Lepoglavi je izašao krajem decembra 2010. godine.

Ustavni sud Hrvatske je slučaj Koranski mosta vratio Vrhovnom sudu na ponovno odlučivanje i pred izmenjeno sudsko veće. Početkom septembra 2012. Vrhovni sud je Hrastova proglasio krivim zbog protivpravnog ubijanja i ranjavanja neprijatelja" i osudio ga na četiri godine zatvora, i on je sada na slobodi.

Prema podacima Veritasa, pred Opštinskim sudom u Karlovcu, koji je nadležan i za opštinu Krnjak odakle su ubijeni i ranjeni, vodi se parnični postupak po tužbi preživelih i porodica likvidiranih, protiv države Hrvatske za naknadu štete.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво