Severnokorejski demineri i dalje nalaze bombe iz Korejskog rata

U Severnoj Koreji se, 64 godine posle završetka rata sa SAD, i dalje iskopavaju hiljade bombi, mina i delova municije, uglavnom američke proizvodnje.

Major Džong Il Hjon, član deminerskog tima, izjavio je za Asošijeted pres da je njegova jedinica, jedna od devet u Severnoj Koreji, prošle godine našla 2.900 eksploziva, a ove godine je do sada uništila oko 1.200.

"Stručnjaci kažu da će biti potrebno 100 godina da se očisti svo oružje koje nije eksplodiralo, ali ja mislim da će trebati mnogo više", izjavio je Džong, koji je za 10 godina koliko radi taj posao izgubio pet kolega.

Većina nađenih bombi je američka, ali Džong kaže da nalazi i bombe drugih zemalja koje su se u Korejskom ratu borile na strani SAD.

Džong sa svojim timom sada radi na gradilištu na periferiji Hamhunga, drugog po veličini grada u Severnoj Koreji, blizu kojeg su prošlog oktobra našli 370 zaostalih bombi u dvorištu osnovne škole.

Proteklih godina bilo je samo lakše povredjenih u eksplozijama. Jedan od njih, 11-godišnji dečak, izgubio je nekoliko prstiju u eksploziji dok se igrao s bombom koju je našao.

Severna Koreja samo je jedna od mnogih zemalja u kojima su ostale neeksplodirane naprave posle velikih ratova. Medju azijskim zemaljama koje imaju taj problem su i Vijetnam, Kambodža, Laos i Japan.

U američkom bombardovanju Severne Koreje tokom trogodišnjeg rata uništeni su svi veći gradovi, a stotine hiljada ljudi je poginulo.

Ukupna težina bombi bačenih na Severnu Koreju je otprilike iste težine kao bombe koje su SAD bacile na Japan tokom Drugog svetskog rata.

Severna Koreja tvrdi da je samo na glavni grad Pjongjang bačeno 400.000 bombi i da samo dve modernije zgrade nisu srušene.

SAD su bacile ukupno 635.000 bombi na Korejsko poluostrvo, većinom na severni deo, uključujući 32.500 tona napalma.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво