Светозар Глигорић - шаховски витез

Иако је наш најпознатији шахиста свих времена, Светозар Глигорић, био Београђанин, у Панчеву се чува целокупна његова заоставштина. Део тога сада је доступно и јавности кроз изложбу у Народном музеју „Светозар Глигорић, витез нашег времена."

 О прослављеном шахисти, Светозару Глигорићу, има толико да се прича, да може да стане само у једну обимну књигу. Изложба у панчевачком Народном музеју може само да да смернице шта даље истраживати. За почетак треба знати да је он три деценије био југословенски најбољи шахиста и међу прва три у свету, освојио је 14 олимпијских медаља и одиграо преко 3000 званичних партија. Познавао се са многим државницима и глумцима, као што су Фидел Кастро, краљица Елизабета, Софија Лорен.

„Може се видети његова фотографија са Че Геваром, са младим Бобијем Фишером, када је имао само 15 година, што тешко да је ико до сад видео. Ту су и фотографије са многим светским шаховским првацима, са којима је играо и који су му били пријатељи", каже аутор изложбе Срђан Божовић.

Захваљујући великом пријатељству са панчевачким шахистом Миладином Митровићом, после Глигорићеве смрти Панчеву је припао његов легат. У шах клубу, који носи његово име, све се то брижљиво чува.

„Он се бавио и музиком, другим спортовима, као што су фудбал и тенис, свирао је, говорио 10 страних језика, написао преко 20 књига. Био је наш најбољи амбасадор у Југославији раније", објашњава Миладин Митровић, председник шах клуба „Светозар Глигорић-Глига".

„Непосредно после Глигорићеве смрти ,ФИДА, светска шаховска организација, установила је по први пут награду за фер плеј, која носи његово име", појашњава Срђан Божовић, аутор изложбе.

Захваљујући волонтерском раду полазника Регионалног центра за таленте, легат је потпуно сређен. У шах клубу планирају да направе сталну поставку, где ће долазити млади да проучавају и следе Глигорићево дело, али и туристи, којима ће ова свестрана и светски позната личност сигурно бити интересантна.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво