Откривен најстарији средњовековни надгробник у Поморављу

Захваљујући локалном сараднику Милошу Стојадиновићу археолози Народног музеја у Крушевцу, дошли су до сазнања да је у атару села Здравиње, подно Јастрепца виђен необичан споменик. Детаљним истраживањем и ишчитавањем утврдили су да је у питању до сада најстарији откривен средњовековни надгробник у овом делу Србије из 13. века.

Милорад Гајић из Здравиња, сеца се да је камен виђао још као дечак, пре седам деценија. Неким чудом до дан данас нису га померали ни деца ни одрасли. Као повратник из Швајцарске купио је ово имање, а са њим добио и необично обележје.

"Мислио сам да овај, су то нешто Турци писали, неки натпис и тако. Неко од деца је реко да можда се налази новац испод њега и ово и оно. Реко немам ни појма", каже Милорад Гајић.

За разлику од домаћина, археологу  је на први поглед било јасно да је у

питању аморфни надгробник са именом  покојника - раба Божијег Марка, сина
мати Радославе, преминулог 8. јула 1292. године.

"Слободно могу да га упоредим са спомеником из звоника Цркве Лазарице, а који се данас налази у поставци крушевачког музеја, који слови за најстарије надгробно обележје код нас. Али овај споменик то мења, јер овде конкретно имамо и датум и годину и месец у коме је подигнут. Ради се о времену владавине краља Милутина", каже Марин Бугар, археолог.

Други средњовековни надгробник, век и по млађи, пронађен је пре више година, три стотине метара од домаћинства Гајић и данас краси порту цркве Светог Ђорђа у Здравињу.

Датира из времена владавине Деспота Стефана Лазаревића. Тада је још било мало писмених људи, па га уклесана два средњовековна текста и уз то име ктитора сврставају у посебне и ретке споменике у Србији.

"Наравно све ово у ширем контексту гледано везано је за неку средњовековну некрополу, неко гробље, које је вероватно било у овом крају и које је било сигурно повеће, а опет у вези са неким насељем", каже Марин Бугар, археолог.

Имена топонима Селиште и Гробљиште у близини, иду у прилог овој претпоставци која ће тек бити детаљно истражена, уз сугестију да је овако вредним налазима ипак место у музејским поставкама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво