Шта раздваја, а шта спаја младе Србе и Албанце у Бујановцу

У општини Бујановац - где живе Срби, Албанци, Роми, Бугари, Македонци и Горанци - млади слободно време проводе у центру града, у кафићима и на спортским теренима. Највећи проблем им је, кажу, незапосленост.

Лето је, време фестивала, манифестација. У Бујановцу ради седам културно-уметничких друштава, са српским или албанским играчима, до фестивала широм земље путују заједно.

"У аутобусу седну пола на једну, пола на другу страну. После неког времена морају да контактирају, а кад се спријатеље, онда је лудница. После концерта је дружење, они имају своје игре, ми своје, а забава заједничка, сви играмо заједно", каже Ненад Митић, КУД "Соко" из Бујановца.

Све их мучи незапосленост. На евиденцији Националне службе за запошљавање, од укупног броја незапослених, трећину чине млади до 34 године. Зато удружени покрећу пројекте.

"Сарађујем и са Србима, и са Ромима, и са Албанцима. Имамо активности, заједно смо садили цвеће у парку, за наше удружење", каже Нермине Алији Адеми, Центар за унапређење омладине и жена.

"Конкретан програм који се тиче младих људи је стручна пракса. Општина је прошле године ангажовала више од 55 младих", каже Рахим Салихи, шеф кабинета председника Општине Бујановац.

На одељењу Економског факултета из Суботице студирају заједно. У мешовитим, мултиетничким клубовима тренирају кошарку, рукомет, фудбал. Спотски дух им је заједнички, на тренинзима уче једни од других.

"Овде има ромске нације, и Срби, ми не правимо разлике, сви смо као један на терен", каже Стефан Недељковић, 15 година.

"Ја сам се заљубио у овај тим и овде ћу остати до краја", каже Илија Селимовић, 15 година.

"Мешовита је средина, па је и састав деце мешовит. Заинтересованост деце је велика, футсал је млад спорт што се тиче наше средине", каже Никола Милић, тренер.

Млади Срби, Албанци и Роми су на спортским теренима заједно, а када излазе у град, бирају различита места.

"Свако иде на своју страну и осећа се та раздвојеност, треба нешто да нас споји".  "Не разумем добро српски.""Заједно не излазимо, само на факултету се дружимо", кажу малди у Бујановцу.

У Бујановцу траје "Културно лето", наступају фолклорне групе, певачи, и на албанском и на српском језику. Ипак, у оквиру истраживања Центра за демократију југа Србије о "Културним потребама младих и Прешеву, Бујановцу и Медвеђи", већина се изјаснила да  недостају културни садржаји: изложбе, представе, концерти.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво