Сретењске свечаности на Мишару

Мишарска битка била је једна од најзначајнијих у Првом српском устанку. У селу код Шапца, где су Карађорђе и његови јунаци победили бројнију турску војску, данас су почеле Сретењске свечаности.

Као што је забележено у и песми, са Мишарског поља, 1806. године полетела су два врана гаврана и однела вест кади Кулиновој о поразу турске војске.

Победа српских устаника, представљала је и војну и психолошку прекретницу. После помена  јунацима Првог српског устанка, у Мишару је одржан и пригодан програм.

"Дан државности који данас обележавамо јесте свакако један сегмент у борби нашег народа за модерну српску државу, а Мишар као једна од најзначајнијих битака Првог српског устанка и уопште српске историје свакако јесте један од симбола без којих Дан државности РС не може да буде обележен", каже Дејан Живановић, историчар.

Испред споменика Мишарским јунацима, чланови Омладинског позоришта "Вожд" говорили су о темељима модерне српске државе.

"Ово је један приказ два српска Сретења, где Милош и Карађорђе поручују битне ствари које су важне за данашњи дан, а то је пре свега да је у Орашцу 1804. године почео Први српски устанак", каже Душан Симић, омладинско позориште "Вожд".

Једна од застава коју је Карађорђу поклонио руски цар чува се у Соко Граду, а њена реплика у  Згради културе у Мишару.

"Победи на Мишару допринело је јунаштво свих устаника, срце и знање и свест да морају победити. Затим, одлучност Карађорђева, умешност и тактика", каже Стеван Симић, Задужбинско друштво "Први српски устанак".

У боју на Мишару учествовало је око 40.000 турских војника и 9.000 српских устаника. Карађорђеви јунаци имали су само три топа, али су њихова храброст, копање такозваних вучјих јама и тактика извојевали победу која се проучавала и на војним академијама у свету.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво