Читај ми!

Нијагара, па Ђетиња

Пре тачно 112 година Ужице је добило хидроцентралу, прву у Европи, саграђену по Теслиним принципима наизменичних вишефазних струја. Време није наудило Централи под Старим градом, саграђеној само 4 године после оне на Нијагари, која и данас ради.

На идеју да искористи снагу реке, као добар и јефтин извор енергије који би дању покретао машине а ноћу осветљавао град, дошао је београдски професор и физичар Ђорђе Станојевић, кога су подржали пословни људи и акционари ужичке ткачнице.

Према речима Загорке Никитовић, кустоскиње Народног музеја Ужице, акционари који су желели да направе ткачку фабрику имали су среће што је професор Ђорђе Станојевић био пријатељ Николе Тесле и што је дошао у Ужице. После разговора с акционарима ткачнице, Станојевић је реализовао њихову идеју.

На измаку 19. века, у беспутно и од главних саобраћајница удаљено Ужице, опрема немачког "Сименса", који је тада машине први, и једини, пут обележио ћириличним писмом, стигла је уз велике тешкоће - најпре возом до Крагујевца а онда ојачаном воловском запрегом, преко планине Јелице до Ђетиње.

"Превоз је трајао неколико месеци", наводи Загорка Никитовић. "Оно што је занимљиво јесте да је тај караван са турбинама који је пролазио кроз села изазивао чуђење, све је изгледало као сеоба народа."

Упркос многобројним тешкоћама и сумњама "да из воде може ватра постати", петнаест месеци од почетка градње, на Илиндан 1900. године, како су предвидели Тарабићи, "би оно што бити не може - сину видјело из ријеке".

Од тада па до данас, уз краткотрајне прекиде, турбине на Ђетињи раде, а у сусрет овом важном датуму, обележавању 112. годишњице, у ужичком Историјском архиву отворена је изложба београдског Музеја "Никола Тесла", на којој је представљено
више од 120 фотографија и других докумената из личне заоставштине чувеног научника.

"Ту су и фотографије Теслиних пријатеља, сарадника анонимних поштовалаца који су му изразе свог дивљења често слали на фотографијама", објашњава Ивана Зорић, кустоскиња Музеја "Никола Тесла" у Београду. "Фотографије су често потписане и имају лепе посвете."

Ове фотографије, али и годишњица изградње централе под Старим градом, која одбројава други век постојања, још једно су сећање на Теслину генијалност и људску упорност која је, ето, постала и драгуљ у туристичкој понуди Ужица.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво