Ђорђевић: Електронске пријаве и за сезонске послове

Од почетка примене електронског система за пријављивање сезонских радника у пољопривреди, од 7. јануара до 17. маја, укупно је пријављено њих 4.309. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић каже да се планира примена таквог пријављивања и на друга занимања. 

"Радимо на томе са Налед-ом и ГИЗ-ом, ускоро ће се знати која су то занимања која ће моћи на такав начин да пријављују раднике", рекао је министар новинарима у паузи конференције "Излаз из сиве економије". 

Када је реч о поједностављеном ангажовању радника на сезонским пословима, Ђорђевић каже да се очекује да у сезони буде још више ангажовања и пријава путем електронског система. 

Министар наводи да је промовисан сам портал за пријаве, као и да се спроводе обуке како би и они мање вични за рад на рачунару могли да пријаве своје раднике. 

Објаснио је да је тако први пут омогућено да сезонски радници буду пријављени, да то не кошта много, односно кошта мање него за ангажман по уговору о привременим и повременим пословима, поступак је далеко једноставније. 

Министар је нагласио да је претходне две године Влада Србије прогласила годинама борбе против сиве економије, која укључује и рад на црно. 

Тако је, каже, због мањкавости, промењен Закон о раду, јер су постојале нелогичности које су довеле до тога да фактички није било кажњавања послодаваца за непријављивање радника. 

"Грађевинарство област где се највише крше права радника" 

Објаснио је да се то дешавало због рока од три дана које су послодавци имали за пријављивање радника. 

"Дешавало се да је, када изађе инспектор, баш у тим тренуцима неко почео да ради и да је послодавац имао времена три дана да га пријави, тако да казни, фактички, није ни било", каже Ђорђевић.

Навео је да сада радник мора да буде пријављен, и да захваљући е-Управи и могућности да, за сада, преко портала Министарства здравља може да провери да ли му је уплаћено здравствено осигурање, а ако га нема у евиденцији, то може да пријави Инспекторату рада. 

За грађевинарство каже да је можда област у којој има највише крешења права радника и у којој се Закон о безбедности и здрављу на раду најмање примењивао, те је зато било највише инспекцијских надзора у тој области. 

Ђорђевић каже да је 2017. била рекордна година по броју инспекцијских надзора, а да је постигнуто да се у 2018. тај број повећа за 31 одсто. 

Сам је, испричао је, анонимно пријавио два случаја радника на грађевини који су радили без заштитне опреме. 

"Хтео сам да видим да ли се све дешава у складу са законом и да ли инспекција ради свој посао. У оба случаја инспекција је затворила градилишта. У једном случају је чак градилисте поново почело да ради што говори о томе да и даље наши послодавци немају свест о томе", рекао је министар. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара