Високе стопе раста у свету, прогнозе добре и за Србију

Повољно макроекономско окружење погодује земљама Централне и Источне Европе, па ће 2018. бити девета узастопна година раста вишег од 3,5 одсто. У Централној и Југоисточној Европи раст је стабилнији, а предвиђа се тренд раста кредитирања, посебно у Србији и Хрватској. То су само неки од закључака са годишње скупштине ЕБРД-а.

Економији изгледа опет припада краљевски третман, јер је сушни период за нама. Годишњи скуп банкара Европске банке за обнову и развој у Јордану нису само симболично отворили краљ Абдулах и краљица Ранија, већ су резултати и прогнозе добри и за наш регион и Србију.

"После успоравања раста у Србији у прошлој, очекује се снажан замах у 2018. и наредној години. Сви макроекономски показатељи су изнад очекивања. Мало више расте увоз од извоза али се ради о увозу опреме за инвестиције, што је добро", оцењује Артур Развил, економиста ЕБРД-а.

Развил истиче да су инвестиције, посебно приватног сектора, завршетак реформи и интеграција са тржиштем Европске уније, кључни за одрживи раст економије Србије.

Прогнозе раста ЕБРД-а у Србији су нешто конзервативније, јер су резервисани због чињенице да нешто попут временских неприлика увек може да их омете.

Зато су прогнозе "Уникредит" банке смелије. Према њима, највише ће расти бугарска економија - 4,3 одсто, турска четири, српска 3,1 одсто, хрватска 2,8 процената, док ће просек Југоисточне Европе бити 2,6 а Еврозоне 2,1 одсто.

До пре само две године стање у светској економији личило је на мртво море, као што је оно близу Амана.

Међутим, прошле године из рецесије су изашле и Русија и Грчка, а ове године говори се о високим стопама економског раста. Посебно место заузима Србија. 

Србија и дигитално банкарство

Међутим, будућност банкарства је дигитално банкарство, са свим последицама које оно доноси.

Матео Фераци, директор стратешког планирања у "Уникредит" банци, наводи да је у Србији ИТ сектор водећи у смањењу спољног дефицита.

"Са друге стране, ви сте водећи стручњаци у блокчејн технологији и имате и натпросечни раст коришћења дигиталних технологија и банкарства. Млада сте популација, јер је више од 55 одсто клијената активно кроз те врсте сервиса", каже Фераци.

Европска банка за обнову и развој највећи је инвеститор на Западном Балкану, који улаже и у приватни сектор.

Иако ЕБРД, чији смо и ми акционари, послује на три континента, интересовање за Западни Балкан расте па ће Сарајево идуће године бити домаћин годишње скупштине.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво