Собрање, бурна расправа о уставним променама

Први дан расправе у македонском парламенту о уставним променама у складу са Преспанским споразумом обележили су опречни ставови посланика власти и опозиције, међу којима је најутицајнија ВМРО-ДПМНЕ.

Према Преспанском споразуму, потписаном између Македоније и Грчке, та бивша југословенска република би требало да се зове Република Северна Македонија. Парламент има рок од десет дана да потврди или одбаци тај споразум.

За потврђивање споразума је потребна двотрећинска већина од укупно 120 посланика.

Расправи у парламенту је претходио референдум, који је био консултативне природне, али је окончан неуспехом јер је на гласање изашло нешто више од 36 одсто грађана са правом гласа.

Упркос позиву премијера Зорана Заева на национално помирење како би се обезбедила двотрећинска већина за изгласавање споразума и боља будућност Македоније и свих њених грађана, за сада, нема сигнала да ће две стране, власт и опозиција, приближити ставове.

У парламенту су се, према писању дела македонских медија, током дана углавном размењивале оптужбе и критике власти и опозиције.

Ван парламента је различито протумачено излагање премијера Заева о, како је рекао, праштању члановима ВМРО-ДПМНЕ, којима се суди за изазивање нереда у Собрању, 27. априла прошле године, када је Албанац Таљат Џафери изабран за председника.

У парламенту и делу јавности та понуда Заева протумачена је као амнестија за оптужене чланове ВМРО-ДПМНЕ, док поједини министри у актуелној влади тврде да је премијер само позвао на јединство и помирење, те да нема говора о амнестији, односно да је Преспански споразум једно, а правда нешто сасвим друго.

Уколико парламент у року од десет дана не изгласа Преспански споразум, уследиће расписивање ванредних парламентарних избора.

Преспански споразум претходно је у петак усвојио парламентарни Одбор за уставна питања, већином гласова – за је гласало десет посланика, а против је било седам.

ВМРО-ДПМНЕ не прихвата понуду премијера Заева за амнестију и помирење политичких странака, јер смата да је 27. април политички измишљен случај, без доказа, без аргумената и да се користи с циљем политичких притисака.

ВМРО-ДПМНЕ: Суди се невиним особама, Заев тргује својом слободом

Генерални секретар ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев тврди да је педесет људи месецима подвргнуто политичком прогону, како би, каже, Зоран Заев могао да тргује својом слободом.

"Месецима се људи држе у притвору, народни посланици, уметници, обични грађани су означени као терористи и постали су жртве прогона Заева. Ово јасно показује да ова влада не само због 27. априла, већ и због других случајева против ВМРО-ДПМНЕ води политички прогон, што је неморално и неетично. Ово је такође порука правосуђу да суде невиним људима. Они нису терористи", поручио је Јанушев.

Генерални секретар ВМРО-ДПМНЕ истиче да је зато тим људима потребна правда и позвао Заева да се извини њиховим породицама због политичког притиска.

"Тек онда може доћи до помирења. Правда мора доћи и због тога тражимо избор новог тужилаштва које ће наложити истрагу свих случајевима у којима постоји сумња да је прекршен закон и који ће непристрасно анализирати чињенице и доказе", додао је Јанушев.

Док je у парламенту трајала расправа о уставним променама, испред зграде Собрања протестовали су грађани који не желе промену устава и назива земље.

Демонстранти су послали поруку посланицима да их народ није бирао са мандатом да мењају име држави, као и да ће ту остати док актуелна влада не поднесе оставку.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво