Наставак преговора Грчке и њених поверилаца, циљ брз договор

Представници грчких поверилаца наставиће у Атини преговоре о даљем резању трошкова те земље, саопштили су европски званичници и потврдили да је Грчка прошле године остварила знатно веће буџетске приходе од планираних.

Портпарол Европске комисије Маргаритис Шинас рекао је да би преговори требало да се наставе у уторак и да трају неколико дана, са циљем да се договор постигне "што пре".

То би требало да отвори пут за даље преговоре о смањену грчког дуга, који тренутно износи 179 одсто бруто домаћег производа (БДП).

Грчка је већ пристала да додатно смањи пензије у 2019. години и да драстично прошири пореску основу у 2020. години тако што ће снизити тренутну границу за ослобађање од пореза.

Очекује се да у фокусу предстојећих преговора буду коначни детаљи тих мера, којима би требало да се уштеди око 3,6 милијарди евра.

Шинас је такође рекао да је Евростат, статистичка агенција ЕУ, потврдио да су грчки буџетски приходи у 2016. години далеко премашили предвиђања.

Када се не рачунају трошкови сервисирања дуга, Грчка је прошле године остварила буџетски суфицит од 3,9 одсто БДП-а, док је суфицит био 4,2 одсто БДП-а ако се у обзир узму услови за програм помоћи. Почетни циљ од 0,5 одсто БДП-а далеко је премашен у оба случаја.

Шинас је рекао да грчки суфицит "потврђује трендове о којима (Европска) комисија извештава већ неко време" и изразио уверење да Грчка може да оствари планиране буџетске циљеве у 2017. и 2018. години.

Актуелни трећи програм помоћи који је грчка левичарска влада прихватила 2015. године, истиче средином 2018. године и очекује се да Грчка после тога поново добије могућност приступа међународном тржишту обвезница.

Грчка зависи од међународне помоћи од 2010. године и да би добила средства морала је у више наврата да смањи плате и повећа порезе током претходних седам година. Продубљена рецесија избрисала је четвртину привреде, а сваки четврти запослени остао је без посла.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво