Хрватска академија знаности и умјетности: Декларација апсурдна

Апсурдне су, узалудне и бесмислене све иницијативе које би доводиле у питање право хрватског народа на свој властити језик с његовим националним именом, саопштава председник Хрватске академије знаности и умјетности Звонко Кусић.

Председник Хрватске академије знаности и умјетности (ХАЗУ) Звонко Кусић оценио је да је Декларација о заједничком језику, коју је до сада подржало око 200 личности из културног и јавног живота Србије, Хрватске, БиХ и Црне Горе, "апсурдна и бесмислена", преноси Бета.

"Апсурдне су, узалудне и бесмислене све иницијативе које би доводиле у питање право хрватског народа на свој властити језик с његовим националним именом", наводи се у изјави послатој медијима поводом Декларације.

Кусић је нагласио да је хрватски језик Уставом дефинисан као званични језик у Хрватској, и да је један од службених језика Европске уније, "признат и нормиран као засебни језик с властитим међународним кодом".

Друштво хрватских књижевника такође је критиковало Декларацију. У изјави његовог председника Божидара Петрача наводи се да је реч о "очитој политичкој работи оних који се никако не могу помирити с нестанком југословенске државе" и да о томе сведочи и деловање већине њених потписника, посебно оних који живе у Хрватској.

Хрватско културно веће у саопштењу је оценило "декларацију о непостојећем заједничком језику ненаучном, неисторијском и бесмисленом".

Премијер Хрватске Андреј Пленковић изјавио је у среду да на Декларацију "не треба трошити речи".

"Хрватски језик је језик Републике Хрватске, дефинисан Уставом и један од званичних језика Европске уније. За мене је то једино битно", рекао је Пленковић новинарима у Загребу.

Министарка културе Нина Обуљен Коржинек изјавила је раније да претпоставља да је реч о политичкој иницијативи и да је питање заједничког језика "политички конструкт који је дошао с једном државом 1945. године, настао као резултат одређене идеологије и државне политике који у пракси никада није реализован".

"Он се називао хрватско-српским језиком, али сви смо ми у школи учили хрватски и писали смо на хрватском. Није ми јасно који би циљ био данас покретати такву иницијативу", рекла је министарка.

У Сарајеву је данас званично представљена Декларација о заједничком језику, коју је до сада подржало око 200 личности из културног и јавног живота Србије, Хрватске, БиХ и Црне Горе. У Декларацији се језик не именује, већ се тврди да је то језик заједнички грађанима Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе и Хрватске.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара