Дизајнер вијадукта у Ђенови још 1979. упозорио на рђу

Рикардо Моранди, италијански инжењер и дизајнер вијадукта у Ђенови, у чијем паду су живот изгубиле 43 особе, упозорио је још 1979. године да ће бити неопходно константно одржавање вијадукта, како би се уклонила рђа узрокована непосредном близином мора и ваздушним загађењем.

Италијанска државна телевизија РАИ објавила је делове извештаја на којима стоји Морандијев потпис из 1979. године, 12 година након отварања вијадукта.

У извештају се наводи да је већ тада било познато да може доћи до "губитка површинске отпорности бетона на хемикалије", због мора и загађења ваздуха из оближње челичане, преноси АП.

Моранди је том приликом потврдио стабилност дизајна моста, али је нагласио: "Пре или касније, можда за неколико година, биће неопходно да се над мостом изврши третман уклањања свих трагова рђе".

Део вијадукта у Ђенови срушио се 14. августа, при чему су 43 особе изгубиле живот.

У тренутку несреће, око 30 возила је било на вијадукту.

Италијанске власти саопштиле су да је потрага за несталима обустављена, а из канцеларије премијера најављују план који би требало да инфраструктуру у Италији учини безбеднијом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво