Чека ли Трампа опозив?

Откриће да је председник САД Доналд Трамп дао руским званичницима тајне обавештајне информације током њихове посете Белој кући довело је Вашингтон у стање лудила, а све чешће се помиње термин који ниједан председник САД не жели да чује – "импичмент" – процедура за опозив.

Како пише Индипендент, републикански председник Трамп се можда никада неће суочити са опозивом, али су захтеви из Демократске странке да Представнички дом озбиљно размотри то питање све гласнији.

Лист наводи да је "импичмент" процес који не мора нужно да значи уклањање са положаја, али да је то озбиљна ситуација за председника или било код високог државног званичника и представља први корак ка селидби.

Технички, "импичмент" је формална оптужба против службеника коју издаје Конгрес и не мора да има везе са "суђењем" или "проналаском кривичног дела".

После дебате у Представничком дому, наводи лист, законодавно тело гласа о документу Комитета судија, а ако добије већину гласова, председник се сматра свргнутим.

Потом, наводи Индипендент, документ Комитета судија иде у Сенат, на разматрање и "суђење".

Оптужени излаже одбрану, а ако двотрећинска већина у Сенату гласа против председника – председник је разрешен функције.

Трампова администрација је препуна скандала, наводи Индипендент и додаје да они који позивају на обарање Трампа свој захтев базирају на његовој кампањи и наводним везама са Русијом, што је још у домену спекулација.

Трампова одлука да изнесе руским званичницима поверљиве обавештајне податке технички је у складу са законом, наводи лист и додаје да председник има право, на основу Устава, да одлучи да ли америчка влада сматра неку информацију поверљивом или не и разговара о томе са било киме.

До сада су три америчка председника била суочена са поступком опозива, пише Индипендент и наводи да је реч о Едруу Џонсону, (на положају 1866–69), који је понудио амнестију званичницима Конфедерације и ставио вето на заштиту људских права бивших робова, Ричарду Никсону (1969–74), због афере "Вотергејт", и Билу Клинтону (1993–2000), због афере "Левински".

Ниједан од њих, међутим, није био и званично опозван, Џонсону и Клинтону је касније Сенат указао поверење, а Никсон је поднео оставку пре окончања процеса импичмента, подсећа Индипендент.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
27° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара