Налоžжено поновно разматрање враћања пасоšша Миšшковићу

Апелациони суд у Београду наложио је Специјалном суду да поново одлучи о забрани напуштања боравишта, уз привремено одузимање пасоша власнику "Делта холдинга" Мирославу Миšковићу, укинувши решење Специјалног суда којим су му те мере 5. маја продужене за још три месеца.

Том одлуком Мишковићу није враћен пасош, али је усвојена жалба његовог браниоца, јер укинуто реšшење, према ставу Апелационог суда садржžи "битну повреду одредаба кривичног поступка", рекла је за Танјуг портпаролка суда Мирјана Пиљић.

Суд сматра да су разлози за продуžжење примене мере забране напуšштања боравиšшта уз привремено одузимање путне исправе нејасни и противуречни, додала је она.

Миšшковићу је након изласка из седмомесечног притвора уз јемство од 12 милиона евра у готовини изречена мера забране напуштања боравишšта без одобрења суда и одузет му је пасош.

У својој одлуци Апелациони суд је оценио да Специјални суд није дао довољно јасне и непротивуречне разлоге за одлуку да Мишковићу за још три месеца продуžжи поменуте мере, као и да му нису јасни разлози зашšто се одлучио да „кумулативно примени“ чак три процесне мере, од којих је јемство од 12 милиона евра строжа мера за обезбеђење његовог присуства.

У решšењу Апелационог суда, подсећа се да су Миšшковићу мере за обезбеђење присуства окривљеног продужаване због оптужžбе да је са групом окривљених ошšтетио предузећа за путеве, као и да су у међувремену саокривљени ослобођени те оптужбе.

„При чињеници да из списа предмета произилази да се Миšшковић одазивао на позиве суда, да је приступио на сваки главни претрес, а да је изостанке због болести оправдао веродостојном документацијом, као и да је током трајања кривичног поступка два пута боравио у иностранству и да се оба пута у складу са налогом суда вратио у Србију и вратио путну исправу, нејасни су разлози које првостепени суд даје закључак да и даље постоји исти степен опасности од његовог скривања и бекства“, навео је Апелациони суд.

Исти суд је напоменуо да "свако мешšање дрžжаве у остваривање људских права мора бити реално, оправдано и сведено на најмању могућу и потребну меру", као и да мере које служžе за обезбеђење присуства окривљеног током кривичног поступка морају бити искључиво у тој функцији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво