Злоупотреба уговора о издржавању

Министарство за рад и социјалну политику најављује оштру контролу уговора о доживотном издржавању. У откривеним случајевима злоупотреба, главни актери били здравствени радници и запослени у Центрима за социјални рад, некада и у спрези са правосуђем.

Уговори о доживотном издржавању од сада ће, према најавама Министарства за рад и социјалну политику, бити строже контролисани. Контроли подлежу и лекар, радник центра за социјални рад или радник у правосуђу.

Не постоји податак о томе колико је старих људи у Србији потписало такав уговор са особом која је на основу свог занимања већ обавезна да брине о старима.

Бранка Грудић, деведесетједногодишња старица, тврди да се судија који је судио у спору између ње и њеног сина после неког времена појавио и понудио јој бригу у замену за стан у центру Београда.

Попут ње, највише старих особа без наследника живи у централним градским општинама, где је цена квадратног метра некретнина највиша.

Простом рачуницом, годишњи трошкови бриге о старима овде коштају колико само један квадратни метар стана или куће, због тога су старији становници ових насеља најчешћа "мета" оних који желе да пруже бригу у замену за некретнину.

У откривеним случајевима злоупотреба, главни актери били су здравствени радници и запослени у Центрима за социјални рад, некада и у спрези са правосуђем. Због таквих примера, Министарство за рад и социјалну политику увело је строгу контролу при давању сагласности за склапање уговора о доживотном издржавању.

Драган Вулевић из Министарства за рад и социјалну политику каже да у Закону о наслеђивању постоји члан који каже да је ништав сваки уговор о доживотном издржавању који закључује физичко или правно лице са неким примаоцем издржавања, а које се у оквиру свог занимања или делатности бави или ради на пружању помоћи таквим лицима.

Међутим, тај закон не забрањује ближим сродницима оних који су, свакако, задужени да брину о старима, да склопе уговор о доживотном издржавању. Без такве одредбе и даље је отворен простор за отимање имовине старим особама.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво