Ако је вода из чесме неисправна, морамо ли да је плаћамо

У Војводини је 50 водоводних система, а званично само девет испоручује здраву питку воду. Оборена тужба због неплаћених рачуна једног корисника у Равном селу код Врбаса узбуркала је јавност и покренула питање наплате за коришћење неисправне и званично техничке воде за домаћинство.

Одлуку Основног суда у Врбасу да 65-годишњи Божидар Царичић из Равног Села није у обавези да плати дуг Јавном комуналном предузећу "Комуналац" за утрошену воду, потврдио је и Виши суд у Сомбору, јер она хемијски званично није исправна за пиће.

"Њихова оснивачка акта и статут говоре о томе да су они основани због тога. Они су основани да испоручују здраву воду, за другу воду нам и не требају. Пресуда је и донета због тога", каже Царичић.

Прва реакција надлежних из врбашког водовода била је да се домаћинство Царичића искључи са мреже водоснабдевања, а у тој намери раднике су спречили мештани и комшије.

Сада је локалној самоуправи у Врбасу упућена петиција са више од 700 потписа мештана Равног Села којом се тражи обустава плаћања испоручене воде, опрост дугова ка утуженима и хитно решавање проблема.

Еколози уз Равноселце 

У Врбасу је вода исправна за пиће, али не и у околних пет села.

Еколози дају подршку Равноселцима и напомињу да је вода одлуком инспекције пре 13 година забрањена за пиће и припрему хране због концентрације арсена која седмоструко превазилазе дозвољене вредности.

"Покушавамо да дођемо до званичних резултата, значи до истраживања која ће да кажу каква обољења и каква инциденца обољења се јавља у селима, а да су узрокована лошом пијаћом водом", наводи Рарко Ђурђевац из Еколошког покрета Врбас.

Расписан тендер 

Врбашко јавно-комунално предузеће "Комуналац" преко кредита Немачке банке за развој и средствима Канцеларије за јавна улагања планира, сада у петој фази, завршетак мреже водоснабдевања.

За то су прибављена сва документа и одобрен је пројекат.

"Тендер је тренутно у току, расписан је за извођаче радова и од фебруара месеца 2020. године ће почети да се гради и магистрални водовод. Пројектовани крај онога што радимо са КфW банком је 2022. година", објашњава директор ЈКП "Комуналац" Синиша Адамовић.

И поред петиције надлежни кажу да се сва утрошена вода мора платити, јер су грађани обавештени да им је испоручена техничка вода коју су и користили, а предузеће ће на вишем нивоу тражити ревизију досадашњих поступака и судских одлука.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво