И раније смо користили "швајцарски модел", пензионери сматрају да је праведан

Од почетка следеће године пензије ће се поново усклађивати по швајцарском моделу. Примењивали смо га до 2006. године, а сада смо истраживали да ли је за пензионере најправеднији.

Неће пензије порасти као да су их чували у швајцарским банкама, али швајцарски модел усклађивања, како мисле најстарији суграђани, најправеднији је. Ова формула, најављују из Министарства финансија, почеће да се примењује од следеће године.

"Да ли је најбољи и да ли ће дати најбоље резултате пензионерима није најважније питање, најважније је да је то поштено. Педесет одсто зависиће од кретања инфлације, а педесет одсто од кретања зарада, тако да је тај систем на одређен начин предвидив", истиче председник Градске организације пензионера Василије Белобрковић.

И стручњаци сматрају да је формула једноставна и разумљива. Рачунали су представници пензионера из 170 општинских и скоро 2.000 месних одбора, шта је за њих најбоље.

Понуђена су била четири модела, а 90 одсто се изјаснило баш за овај.

"Имајући у виду макроекономску стабилност и, пре свега, монетарну стабилност, не очекују се ту баш нека превелика повећања. Међутим, и ово овако како је – добро је за пензионере, јер просто је добро имати критеријум и знати да ће пензије увек бити усклађене односно индексиране у складу са економском ситуацијом у земљи", објашњава проф. др Јелена Кочовић са Економског факултета.

На пример, уз податке о расту инфлације и зарада од јануара до јула ове године, пензија од 40.000 динара биће увећана за 2.360 динара. Међутим, око 30 одсто пензионера прима свега 11.000 динара месечно.

"Милион и 15.000 пензионера прима пензију 16.200 динара, то је 60 одсто и сви су апсолутно социјални случајеви. Али то је последица овог дугог низа урушавања система ПИО. Зато бисмо вероватно морали да применимо систем попут оног који је применила Мађарска, да се одвоје социјалне пензије", каже Василије Белобрковић.

У Швајцарској се пензије усклађују једном у две године, код нас ће се то радити највероватније сваке године. А хоће ли у буџету бити новца за исплату?

"Основни извор средстава пензијског фонда су доприноси, што су веће зараде, једноставна чињеница, биће већи и доприноси, тако да ће бити и већи извори финансирања пензијског фонда", наводи проф. Кочовић.

Иначе, швајцарски модел усклађивања познат је нашим пензионерима. Користио се у Србији од 2003. до 2006, када је укинут на захтев Светске банке.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво