Комеморација у Јајинцима, сећање на убијене у Другом светском рату

У Јајинцима је одржана комеморација посвећена очувању достојанственог сећања на неколико десетина хиљада брутално убијених Срба, Јевреја, Рома, антифашиста и припадника Народно ослободилачког покрета на том стратишту од 1941. до 1943. године.

Државну церемонију у Јајинцима је предводио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Министар Ђорђевић је положио венац у име Владе Србије и као изасланик председника Републике Александра Вучића, а заменик градоначелника Београда Горан Весић положио је венац испред Града.

Присутнима су се обратили Славко Милановић из удружења логораша и министар Зоран Ђорђевић.

"Поручујемо генерацијама које стасавају да су фашизам и нацизам велико зло које дели сукобљавања људи по раси нацији и вери. То је идеологија која не сме да има будућност и следбенике", рекао је Милановић.

"Данас се у Јајинцима присећамо жртава нацистичког терора, али и великог дела које су извели наши неустрашиви преци који нису очајавали у тешком времену, када се чинило да нема наде и излаза за наш народ", рекао је Ђорђевић.

Како је навео, храбро су преузели судбину у своје руке и ослободили свет из канџи нацистичког, монструозног поробљивача. 

"Потребно је како данас, тако и у времену које је пред нама, колико год нам се чинило тешко, да мобилишемо све напредне, родољубиве и марљиве снаге у нашем народу да бисмо нашој држави осигурали дугорочну стабилност, просперитет за много година, баш као што су наши јунаци и преци успели пре 75 година у неупоредиво тежим условима", истакао је Ђорђевић.

Министар је казао да је борба данас, као што каже председник Србије Александар Вучић, пре свега борба за што веће улагање у образовање и технолошки развој, борба за нова радна места, привредни раст и бољи живот и материјални положај свих грађана.  

"Скоро 80.000 жртава затворених у логорима на Старом сајмишту и на Бањици и убијаних у Јајинцима говори не само о обиму Холокауста које су Немци спровели, већ и о снази отпора коју су српски родољуби по цену живота пружали нацистичкој окупацији", поручио је Ђорђевић.

Државној церемонији присуствовали су чланови владе, представници дипломатског кора, Града Београда, Националног савета ромске националне мањине, Јеврејске националне заједнице, Удружења логораша и СУБНОР-а Србије. 

Спомен-парк "Јајинци" подигнут је на локалитету војног стрелишта које су користиле оружане снаге Краљевине Југославије.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво