Где се налазе црне тачке у Београду

Ко контролише и доноси одлуку о томе када се једно место проглашава "црном" тачком у саобраћају? Зашто по том питању ни струка нема јединствен став.

Много возила и прилаза. Трамвај кроз средину раскрснице. Пешаци и бициклисти, нови кружни ток Аутокоманда био је ноћна мора све док накнадно постављање обрнутог троугла, на сваком улазу, није олакшало сналажење возачима. 

Толико да су у прошлој години овде забележене 133 лакше саобраћајне незгоде. Па, ово и није црна тачка или деоница на путу.

"По правилу то би требало да буде место на коме долази до накупљања саобраћајних незгода, посебно оних са најтежим последицама. Могли бисмо да кажемо да је то простор до 100 метара у коме су у периоду од три године се догодиле саобраћајне незгоде са настрадалим лицима", рекао је Борис Антић, професор Саобраћајног факултета.

Према неким мапама које полазе баш од учесталости у Београду су црне тачке сви кружни токови, мостови, веће раскрснице, али саобраћајци памте најтеже увиђаје, а они су на прилазним путевима граду - Зрењанински и Панчевачки пут, Смедеравац.

"Обилазница око Београда из правца Сурчина према Бубањ потоку, Ибарска магистрала, од потеза Орловаче преко Мељака, Степојевца, до ширег подручја општине Лазаревац", истакао је Радивоје Нинчић шеф увиђајних екипа на градском подручју из МУП-а Србије.

До краја јула страдало је на градском подручју 50 особа, 13 мање него прошле године у истом периоду. Тужно је и боли свака смрт. Поготово и што су, камере на раскрсницама и саобраћајци на путу.

"Првенствено откривања прекорачење брзине кретања, вожње под утицајем алкохола. Тестирају се сви возачи које се контролишу", навео је Нинчић.

Идентификовање "црних деоница" 

А познавање црних деоница или места је важно јер ту је најбоље уложити новац да би се безбедност поправила.

"Морао би да буде реализован један пројекат идентификације опасних места у Београду. За сада имамо изузетно добру базу Агенције за безбедност саобраћаја која би могла да представља основу за такве анализе", додао је Антић.

Човек је у огромном проценту узрок несрећа. Много више од пута и возила. Али не сваки возач.

"Млади возачи који немају довољно искуства управљања високотуражним аутомобилима. Постоји и она друга категорија старијих возача који конзумирају алкохол за време вожње", казао је Нинчић.

Понекад стари не могу бити пример младјима. Склони смо да брзо, бар у јавности, осудимо бахатог возача, станемо на страну жртве, а анализа после покаже да и страдали кумују несрећи. Све више стручњаци се слажу да оштре казне нису решење већ превентива. Кампање о безбедности у медијима учестале и у добром термину су плодотворније. Треба расправити да ли су тешки снимци или слике ефектнији од ублажавања праве. Колико страдамо, све брзо терба узети у обзир.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво