Сретењски Устав најбољи у Европи тог времена, инспирација за уставотворце

На Сретење 15. фебруара 1804. донета је одлука о подизању Првог српског устанка. Истог датума, али 1835. године, у Крагујевцу је издат и под заклетвом потврђен први Устав Књажевства Србије - Сретењски устав. Творац најдемократскијег устава тога доба био је Димитрије Давидовић, учени Србин из Земуна, књажев секретар. Иако кратког века, Сретењски устав оставио је трага у каснијем законодавству.

Модерне правне тековине на којима почива данашња Европа донео је Сретењски устав. Подела власти, укидање феудализма, оснаживање људских права али и обележје државности, застава и грб. Оригинални примерак овог устава у рукопису чува се у Архиву Србије.

"Сретењски устав је у Архив Србије примљен 29. новембра 1901. према подацима из нашег улазног инвентара. Примљен је у тада у државну архиву Краљевине Србије из Министарства иностраних дела. Чува се издвојено са другим највреднијим документима у засебној каси. За његово даље чување, урађена је конзервација и рестаурација документа", објашњава виши архивиста Архив Србије Александар Марковић.

У Библиотеци скупштинског здања чува се штампано издање Сретењског устава, наслеђено из фонда библиотеке Скупштине краљевине Југославије.

"Eлита Србије се окупила у Јарузи 15. фебруара 1804. да би избегла турски покољ. Тридесет година касније, већ смо имали најбољи устав у Европи. Какав је то скок", наглашава историчар Предраг Марковић.

То је први устав који је Србија самостално и суверено донела. Са правног аспекта - веома значајан.

"Због тога што је предвидео поделу власти на законодавну, извршну и судску и органе који ће да врше ту власт. Предвидео је одређену улогу Народне скупштине у уставном систему. Предвидео је општенародна права Србина у глави једанаестој. Овај устав заправо је свим тим одредбама послужио доцнијим законодавцима као инспирација код прописа о овим поменутим стварима", каже професор Правног факултета Зоран Мирковић.

Сретењски устав укинут је само тридесет дана након доношења под великим притиском Русије, Турске и Аустрије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво