Како решити проблем лажних боловања?

Од 280 хиљада боловања колико се отвори годишње, више од десет одсто њих је лажно. То значи да више од 30.000 радника сваке године одсуствује са посла, иако нема никаквих здравствених тегоба. Привредна комора Србије предлаже да се унапреде постојећи механизми како би послодавци лакше могли да утврде да ли постоје злоупотребе.

Гордана Тиодоровић из Привредне коморе Србије каже да је Министарству за рад, за рад запошљавање борачка и социјална питања упућена иницијатива да измену члана 103 Закона о раду.

"Ако у току једног месеца има више од десет одсто радника на боловању, послодавац би могао да затражи извештај надлежне здравствене установе о оправданости одсуства", објаснила је Тиодоровићева, гостујући у Дневнику РТС-а.

У Закону о раду постоји слично решење - послодавац може, о свом трошку, да упути запосленог у одређену здравствену установу на додатне провере. Међутим, како каже Тиодоровићева, пракса је показала да је то право тешко остварити, а послодавац је изложен додатним трошковима. 

Решење које се сада предлаже не би донело додатне трошкове никоме, тврди представница ПКС.

Објашњава да би надлежна установа, која је издала решење о боловању, само још једном требало да прође кроз постојећу документацију да би се утврдило да ли је решење оправдано.

"Морамо напоменути да би ово послужило не само као заштита послодавца него и савесних запослених на које пада терет додатног рада", истиче Тиодоровићева.

Надлежно министарство следеће измене Закона о раду планира за 2020. годину, када је могуће унети и измене које предлаже ПКС.

Тиодоровићева каже да очекују подршку државе, тим пре што не предлажу увођење нових механизама, него побољшавање постојећих.

Иначе, и постојећа решења предвиђају да пославац може да отпусти радника уколико утврди да је злоупотребио право боловање.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво