Парафиран споразум Фронтекса и МУП-а Србије

Европски комесар за миграције, унутрашња питања и грађанство Димитрис Аврамопулос и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић парафирали су споразум између Србије и ЕУ о акцијама које спроводи Eвропска агенција за граничну и обалску стражу - Фронтекс.

Димитрис Аврамопулос је рекао да ће то омогућити да Фронтекс у сарадњи са МУП-ом Србије спроводи граничне провере миграната и тиме се повећати већа безбедност спољних граница ЕУ.

Каже да то не подразумева да ће еворпска агенција за граничну и обаску стражу да предузме надлежност српске полицајце на границама, већ им пружити помоћ и подршку у безбедности на границима, а ЕУ ће на тај начин заштити своју спољну границу.

Европски комесар је подвукао да ће наставити да подржава Србију на њеном европском путу и додао да безвизни режим не сме бити угрожен.

"Србија је европска земља са сјајним људима и историјом и надам се да ће се ускоро и за Србију отворити врата ЕУ", рекао је европски комесар.

Споразум који су данас потписали европски комесар и министар Стефановић биће ускоро послат на ратификацију у српски парламент, а Аврамопулос каже да ће тим споразумом бити омогућено да Европска агенција за граничну и обалску стражу спроводи граничне контроле на територији Србије у сарадњи са српском граничном полицијом.

Истакао је да тај споразум није само од значаја за Србију, већ је битан за укупно управљање граничном безбедношћу на Западном Балкану и изразио наду да ће ЕУ и са осталим земљама у региону успоставити такав однос сарадње као што има са Србијом.

Допринос лакшој борби против организованог криминала

Сарадња ЕУ и држава Западног Балкана, каже европски комесар, допринеће лакшој борби против организованог криминала, бољем и бржем проналажењу решења за потенцијалне мигрантске кризе.

"Србија је држава која представља стабилан фактор у региону и може преузети водећу улогу у том процесу", подвукао је Аврамопулос.

Стефановић је захавалио европском комесару на подршци коју пружа Србији на њеном европском путу и истакао да је чврсто опредељење Србије улазак у ЕУ.

Изразио је наду да ће на данашњој конференцији у Београду о високо технолошком криминалу и информационој безбедности "Повежи се сигурно", такође бити речи о томе шта Србији још може да уради на европском путу, али и шта ЕУ може да уради за Србију.

Подсетио је да се 2015. када је наступила мигрантска криза ЕУ према Србији понела као према држави чланици.

"Када је мигранска криза била на врхунцу, ЕУ је Србију посматрала као чланицу и са нама се борила да не осетимо терет мигрантске кризе. Комесар и сви други који су долазили трудили су се да пронађемо заједничко решење", нагласио је Стефановић.

Криминал не познаје границе

Стефановић напомиње држава чини све напоре да њени грађани буду безбедни, а како криминал не познаје границе, истакао је значај сарадње са земљама у региону, ЕУ и међународним организацијма.

Истакао је да ће Србија наставити да буде "пожељан" партнер Интерполу и Европолу, захваљујући вредном раду и стручњацима.

"За Србију је важно да учини све да њени грађни буду безбедни и да сарадњом са другим земљама омогућимо нашим људима да се у својој земљи осећају сигурно и да Србија буде сигурна земља", рекао је Стефановић новинарима.

Министар је истакао да ће споразум омогућити Србији да још боље заштити своје границе и грађане, али и да се лаше бори против организованог криминала, илегалних миграција.

"За нас је и важно да се регион удружује и да сви заједно тражимо решење за миграције, јер то питање још увек није решено, али и да сарађујемо како би ризици били што мањи", истакао је Стефановић.

Министар полиције каже да је са еворпским комесаром разговарао и о организованом криминалу и потенцијалном тероризму и понудио помоћ Србије у борби против великих проблема данашњице, како би била препозната као вредан и частан партнер у тим борбама.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи