Затворен 16. Међународни конгрес слависта

Свечаном церемонијом, у амфитеатру на Филолошком факултету, затворен је 16. Међународни конгрес слависта, на којем је посебна пажња била посвећена међукултуралним и међулитерарним везама словенских језика, књижевности и култура, дигитализацији и модернизацији.

На свечаности, организатори су доделили захвалницу министру културе и информисања Владану Вукосављевићу, који је изјавио да је Конгрес слависта изузетан и пружа прилику да да се слависти окупе на једном месту, размене искуства, констатују која су отворена питања, упореде своје научне радове, сазнају нешто више и допринесу науци којом се баве. 

"Тешко је исказати у довољној мери значај оваквих конгреса. Мислим да је Конгрес завршен успешно, а према информацијама које имамо била је радна атмосфера, радило се пуно, било је доста добрих искорака", казао је Вукосављевић.

Додао је да веома пуно значи то што се Конгрес, на којем се окупило 1.000 слависта из 43 земље, одржао баш у Београду и навео да посебно значење има за нашу науку - србистику.

"Наши научници, професори и стручњаци имали су прилике да на самом врху своје науке представе своје радове, размене искуства, да се измере са колегама из иностранства и да направе даље кораке како из славистике глобално, тако и из србистике", казао је Вукосављевић. 

Према његовим речима, овим Конгресом је и србистика добила значајан импулс, значајан нови подстицај за рад и развој. 

Министар је казао да Конгреси овог типа охрабрују и младе стручњаке и младе научне раднике и студенте, да се озбиљније позабаве и определе да се баве оваквом науком, иако данас то није модерно. 

"Један од циљева и смисла оваквих конгреса јесте да се млади људи охрабре да се баве овом науком и да виде да и за њих има места и у нашој земљи и у целом свету", навео је он.

Упитан за положај српског језика, Вукосављевић је казао да је квалитет језика и говора, поготову говора, угрожен банализацијом духа културе и духа времена. 

"Он је стандардизован и има посебне норме, међутим примећујемо сви који се тиме имало бавимо да се језик квари, да се појављује велики број туђица, да долази до банализације језика, поготову у јавном и медијском простору", казао је министар. 

Конгрес слависта почео је у Београду 20. августа, а одржавао се под високим покровитељством председника Републике Србије Александра Вучића, покровитељством Града Београда.

За организацију Конгреса били су задужени Међународни комитет слависта, Савез српских славистичких друштава, Међународни славистички центар и Филолошки факултет Универзитета у Београду. 

Током седам дана, светски слависти су представљали реферате, одржани су округли столови, тематски блокови, који су имали теме из фразеологије, лингвистике, лексикографије, књижевности и фолклора.

Конгрес слависта одржава се на пет година, а следећи ће бити одржан 2023. године у Паризу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво