Кампања РТС-а и Министарства здравља: Рак је излечив

Директор Радио-телевизије Србије Драган Бујошевић и министар здравља Златибор Лончар потписали су Меморандум о сарадњи, чиме је званично почела национална кампања "Рак је излечив". Циљ кампање је да се укаже на значај превентивних мера.

Кампања која је симболично почела у пет минута до дванаест подразумева редовно извештавање о борби против малигних болести у емисијама РТС-а, организовање тематских трибина широм земље, бесплатне превентивне прегледе за грађане, едукацију као и хуманитарне акције које ће се одвијати у сарадњи Радио-телевизије Србије и Министарства здравља.

Златибор Лончар је истакао да је "минут до дванаест" јер су нам се десиле, како каже, "ствари на које смо упозоравали".

"Неопходно је да се промене ствари, да свако крене од себе, да променимо животне навике, начин исхране, физичке активности, да редовно идемо код лекара. Једино тако ћемо помоћи и себи и свима онима око нас. Ово је најбитнија борба и она ће бити наш приоритет", рекао је Лончар.

Министар здравља је захвалио свима на учешћу у кампањи, и замолио да се шири свест о њеном значају. 

Директор РТС-а Драган Бујошевић изразио је убеђење да ће та кампања помоћи у превенцији и правовременој дијагностици малигних болести. 

"У Србији мањи број људи оболева од рака него у неким другим земљама, али је проценат смртности много већи, што значи да ми грешимо у многим стварима, то ћемо сасвим сигурно исправити. Поправићемо неке наше навике, поправићемо превенецију, поправићемо знање наших лекара, и сигуран сам да ћемо доћи до неких нових лекова и техника лечења кроз ову акцију која ће трајати годину дана", рекао је Бујошевић.  

Директор Института за онкологију и радиологију Србије Радан Џодић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да се превентивним мерама број оболелих од рака може смањити за 30 одсто.

"Одговорност не сносимо само ми који се бавимо здравством и породица, већ цело друштво", нагласио је Џодић. 

Зато ће вас РТС наредних годину дана још чешће обавештавати, саветовати како да уз мале промене животних навика избегнете болест и како заједно да се боримо против рака.

"Свако од нас у окружењу има неког ко има рак, ко се борио или се није изборио, и због тога смо ми сви данас заједно овде, да бисмо се сви заједно борили за све оне пацијнете који се суоче са овом дијагнозом", каже новинарка РТС-а Ана Стаменковић.

"Организоваћемо трибине и предавања широм земље, ићи ћемо од севера до југа, до најудаљенијих крајева, и ту се нећемо зауставити, најкасније у априлу креће РТС-ов караван здравља", рекла је новинарка РТС-а Ивана Божовић. 

Сваке године у Србији од рака оболи око 36.000 људи, а више од 20.000 живота рак однесе. Од неке малигне болести дневно у нашој земљи оболи једно дете.

У односу на остале, грађани Србије у већем броју умиру од те болести због, како кажу лекари, лоших животних навика, неодласка на редовне превентивне прегледе али и недостатка одговарајуће терапије и лечења.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи